24 Ноември, 2024

Поредна нощ на протести в Унгария

Поредна нощ на протести в Унгария

В Унгария - нови протести срещу промените в законодателството, приети от управляващите в последните дни. Шествието премина мирно и завърши пред президентството в Будапеща. недоволството към държавния глава Янош Адер предизвика факта, че през изминалата седмица той обнародва спорните закони свързани с работното време и със създаването на нови съдилища.

За поредна вечер хиляди унгарци преминаха през центъра на Будапеща със знамена и призиви за отмяна на закона, станал известен като "робски". Той увеличава часовете извънреден труд от 250 на 400 и удължава на три години срока, за който работодателят е длъжен да ги плати на работниците си. Протестът снощи беше организиран от сатиричната политическа партия, наречена "Куче с две опашки" - известна с тактиката си да критикува политики на управляващите с хумористични кампании.

В четвъртък президентът подписа законите с аргумента, че не са заплаха за правата на работници, отговаря на конституцията и на европейските стандарти. Същия ден говорителят на унгарското правителство Золтан Ковач увери, че управляващите нямат планове да променят разпоредбите, които предизвикаха недоволството. определи портестите като политически и организирани от групи, подкрепяни от финансиста Джордж Сорос. Премиерът Виктор Орбан също защити реформата на трудовото законодателство като "добър" закон "за желаещите да печелят повече", а по думите му "лъжите на опозоционерите са "безгранични".

Протестите от последните седмици са рядък пример за обединяване на разпокъсаните опозиционни партии в Унгария и различни групи недоволни срещу премиера Виктор Орбан, който е на власт от 2010 година.
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.