11 Февруари, 2026

Президентът на ЕС Туск: Г-20 да съсредоточи военните действия върху Ислямска държава

Президентът на ЕС Туск: Г-20 да съсредоточи военните действия върху Ислямска държава

"Нужни са по-твърди действия срещу тероризма след атаките в Париж", заяви днес на срещата на Г-20 президентът на ЕС Доналд Туск, цитиран от ДПА. 

Туск отбеляза, че е говорил с френския президент Франсоа Оланд и Франция очаква дела.

"Това не може да бъде просто поредната среща на върха", каза европейският ръководител и добави, че "думите не са достатъчни, сега е време да се действа".

Туск посочи, че Г-20 има специална отговорност да се заеме с международните финансови системи, снабдяващи с пари терористичните мрежи. Той призова всеки от лидерите на Г-20 да съсредоточи военните действия върху "Ислямска държава".

"Те са истинският враг на свободния свят, а не съвременната сирийска опозиция", каза председателят на Европейския съвет. 

Туск говори и за ситуацията с бежанците, която според него започва да се влошава след ударите на Русия по умерената опозиция в Сирия.

"Руските действия в Сирия трябва да бъдат в по-голяма степен фокусирани върху борбата с "Ислямска държава". Акциите срещу опозицията ще доведат до нови потоци от бежанци. Вече получаваме сигнали, че това е започнало", каза Туск. 

По думите му сътрудничеството между Русия и международната общност в Сирия е изключително важно, не само от гледна точка на борбата с ИД, но и за решаване на проблема с бежанците.

В Анталия председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер призова хората да не бъркат терористите с наистина търсещите убежище, допълва ДПА. 

"Не бива да смесваме двете категории хора, идващи в Европа", посочи Юнкер на пресконференция в турското курортно градче Белек в крайбрежната провинция Анталия, където днес и утре има среща на Г-20.

Сподели:

Коментари (0)

Министърът на търговията на САЩ: Обядвах на острова на Джефри Епстийн, но не съм имал по-близки отношения с него

Министърът на търговията на САЩ: Обядвах на острова на Джефри Епстийн, но не съм имал по-близки отношения с него

Американски законодатели настояват Лътник да напусне кабинета на президента Доналд Тръмп, след като документи, разсекретени от Министерството на правосъдието, противоречат на по-ранните му твърдения,

Матю Уитакър: САЩ очакват от съюзниците закупуване на нови оръжия за Украйна

Матю Уитакър: САЩ очакват от съюзниците закупуване на нови оръжия за Украйна

Той също така отбеляза, че документите за гаранции за сигурността на Украйна са почти готови, но остава нерешен един въпрос преди подписването им

 Fox News: Тръмп оказва стратегически натиск върху Русия

Fox News: Тръмп оказва стратегически натиск върху Русия

Пенсионираният генерал от Военновъздушните сили на САЩ Брус Карлсън заяви това