Представители на над 150 държави приеха с мнозинство в Маракеш Глобалния пакт за миграция на ООН, който предизвика сериозни политически търкания в много от развитите страни.
България е сред страните, които не изпратиха свой представител на форума. В него участват министри и правителствени лидер, сред които германският канцлер и премиерите на Гърция, Испания и Португалия.
Текстът, който няма обвързваща сила, формулира принципи като защита на човешките права, на правата на децата, признаване на националния суверенитет, и изброява предложения за подпомагане на страните да се справят с мигрантския поток.
Според някои крайнодесни политици, националисти и необвързани с ясна идеология популисти, обаче, пактът въпреки всичко ще се превърне в претекст за нова мигрантска вълна. САЩ още в началото на работата по документа се оттеглиха след решение на администрацията на Доналд Тръмп.
Отказалата се от документа под давлението на „Обединени патриоти” България пък се оказа в компанията на завилите надясно след последните избори Италия и Австрия и Унгария на Виктор Орбан. В Белгия управляващата коалиция е пред разпад заради пакта.
Следете с Фактор
Свят
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
- 14:27, 24 Ноември, 2024
Свят
Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация
- 14:04, 24 Ноември, 2024
Свят
Групировката "Хизбула" обяви, че е атакувала израелска военноморска база
- 13:48, 24 Ноември, 2024
Още от Свят
The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна
Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта