"Подемът на "Лигата" в Италия се дължи на комбинация от субективни и обективни обстоятелства. Към субективните спадат нестандартните решения на лидера ѝ Матео Салвини, а към обективните - отслабването на сродните десни партии", коментира пред БНР Франческо Галиети от римския политически консултант "Policy Sonar".
„Лигата“ почти удвои резултатите си - от 17 на 30 и повече процента. Тя погълна гласовете, които принадлежаха на Силвио Берлускони и „Форца Италия“. Засилването ѝ се дължи частично и на нарастването на броя на хората, които не гласуват. Такива ситуации с ниска избирателна активност винаги облагодетелстват партиите с твърда електорална база. Трябва да отбележим и това, че „Лигата“ настъпва отвъд традиционния си бастион в Северна Италия - към централната и южната част на страната. Салвини постигна победи в Базиликата, в Абруцо. Понякога със свои кандидати, а понякога подкрепяйки кандидати на други десноцентристки партии. Решението на Салвини да разшири базата на партията си е третият и най-важен фактор за успеха ѝ“, коментира експертът.
Разширяването в географски аспект е една част от обяснението за подема на "Лигата". Успоредно с това, партията на Салвини процъфтява и благодарение на успешното му политическо маневриране по отношение на коалиционния партньор Луиджи Ди Майо от Движението "Пет звезди", посочи професор Франко Павончело, президент на Университета "Джон Кабот" в Рим.
„Израстването на "Лигата" след парламентарните избори от 2018-та е феноменално. Регионалните избори в началото на тази година показаха, че „Лигата“ се е превърнала от регионална в национална партия. В управляващата коалиция с Движението „Пет звезди“, „Лигата“ е тази, която играе главната роля. Антиимигрантската политика на Салвини, силното му присъствие в социалните мрежи, идеята за пенсионна реформа наистина привлякоха много повече подкрепа. „Петте звезди“ пострадаха от съдружието си със Салвини. Хората смятат, че Движението не може да се мери по лидерски качества с ръководителя на „Лигата“. В същото време то не можа да изпълни някои важни обещания“.
Въпреки че "Лигата" излезе от изборите през 2018-та с почти двойно по-малко депутати и сенатори от "Пет звезди" и въпреки че именно "Петте звезди" излъчиха премиера Джузепе Конте, през изминалата година балансът в кабинета се преобърна, отбелязва Павончело и прогнозира:
„Едната партия в коалицията взима превес и набира популярност сред избирателите. А Движението „Пет звезди“ страда от тази коалиция, защото е раздвоено между политическата левица и десницата. Това вероятно ще проличи и в евроизборите - Салвини ще подобри резултата си от миналогодишните избори, а Движението ще ги влоши“.
„Петте звезди“ страдат от коалицията с „Лигата“, смята професор Франко Павончело и добави: „От месеци „Лигата“ е в непрекъснат възход, но и на нея тази коалиция вече започна да тежи. И двамата партньори вече си вредят един на друг“.
Според него коалицията е неудобна и за двамата участници, но и на двамата е трудно да се откажат.
„Разногласията в съдружието обаче нарастват. Проблемите на премиера Джузепе Конте също растат - „Лигата“ става все по-нетолерантна към него. Няма да се изненадам ако кабинетът бъде пренареден, в случай че „Лигата“ се представи добре на евроизборите. Премиерът също може да бъде сменен“, коментира той.
Дали евроизборите няма да се окажат трамплин на Салвини към премиерския пост - според Франческо Галиети ще се разбере до дни:
„Рано е да се каже. Трябва да наблюдаваме доста фактори. Колко гласа ще успеят да привлекат „Лигата“ и „Петте звезди“. Ако, например, „Лигата“ спечели 30 или повече процента от гласовете, импулсът да дръпне щепсела на коалицията и да върви към нови избори ще е много силен. Ако „Петте звезди“ завършат с по-малко от 20 процента лидерството на Луиджи Ди Майо ще бъде поставено под въпрос, а така ще бъде подкопана и сегашната ос на „Петте звезди“ с „Лигата“.Ако разликата между двете партии е в рамките на 5-6 процентни пункта, тогава е слабо вероятно нещо да се случи, но при 8 или 10 процентни пункта разлика извънредните парламентарни избори стават много по-вероятни. Тази вероятност ще нарасне гигантски, ако „Лигата“ заедно с „Форца Италия“ и „Братята на Италия“ наберат 42-43 процента от гласовете“.
Според Павончело, коалицията в този си състав има сили за персонални промени, но не и за промени в икономическия курс.
„Истинската цел на Салвини е да поддържа картела с другите националисти, така че да може да влияе върху избора на следващата Европейска комисия, което ще стане в третото тримесечие на годината. Дотогава националистите ще са се разбрали затова кого не искат да видят в Комисията“, изказа мнение Франческо Галиети. Според него съдбата на „Лигата“ е обвързана със съдбата на лидера ѝ Матео Салвини.
„Въпреки сегашната националистическа вълна и упадъка на социалдемокрацията, традиционните политически сили изглежда запазват дълбоки корени в електората. Затова не смятам, че популистката „революция“ ще се отрази съществено върху управлението на Евросъюза“, коментира Павончело.
Проф. Франко Павончело
Съдбата на "Лигата" е обвързана със съдбата на лидера ѝ Матео Салвини
Фактор Фактор
Още от Свят
The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна
Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта