"Сега по време на управлението на Ердоган и Давутоглу Турция започна да се държи като регионална нарастваща сила, която независимо от формалната си обвързаност в НАТО, независимо от нейните изявления, че иска да влезе в ЕС, провежда една многовекторна политика в различни посока. При това тя е доста по-различна от политиката на страни като нашата, които нямат военни, икономически, политически и демографски ресурси за самостоятелна политика", коментира пред Радио ‘‘Фокус’’ професор Васил Проданов, преподавател по геополитика.
По думите му, Турция провежда многовекторна политика, в която няма вечни съюзници и врагове, а има само интереси.
Той допълва, че там където интересът й работи, тя се опитва да провежда съответния вид политика, а там, където интересите й са накърнени тя води политика на различно равнище. „Така се променят постоянно и отношенията и с Русия, и тези с Близкия изток, и тези със САЩ.
"Това, което се случи с Русия беше очаквано, тъй като Турция много отдавна вложи много усилия и ресурси, свързани с голямата бежанска общност. Тя видя, че намесата на Русия в Турция поставя под въпрос огромни ресурси, които тя е вложила през последните години в една сфера, в която се оказа, че Русия има по-голяма подкрепа от големите европейски страни“, добави още проф. Проданов.
Той заключи, че светът в тази ситуация изглежда все по-хаотичен, тъй като нараства броят на големите субекти, които са участници в тази политика и се сформират нови коалиции.
Още от Свят
The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна
Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта