24 Март, 2026

Проучване показа: Германци и американци си имат доверие, но отношението им към Русия е различно

Проучване показа:  Германци и американци си имат доверие, но отношението им към Русия е различно

Германци и американци си имат доверие, но отношението им към Русия е различно 70 години след края на Втората световна война и четвърт век след края на Студената. Около 70% от американците смятат, че Германия е надежден съюзник, а 60% от германците имат доверие на САЩ. Това показва проучване на американския социологически институт Pew, проведено в края на февруари и началото на март.

Германците и американците обаче не са на едно мнение за ключовите събития в миналото, които формират следвоенните им партньорски отношения. Според американците най-важното събитие за последните 75 години в отношенията между САЩ и Германия е Втората световна война и Холокоста. За повечето германци това е падането на Берлинската стена.

Според запитаните в САЩ нито Вашингтон, нито Европейският съюз са достатъчно категорични в отношението си към Русия и конфликта в Източна Украйна. Мнозинството американци смятат, че "специалните им отношения" със Великобритания остават по-силни отколкото тези с Германия. Освен това анкетираните в САЩ биха искали Германия е има по-активна роля в сферата на отбраната.

71% от германците смятат, че Ангела Меркел се справя добре в управлението на двустранните отношения. Германското одобрение за Барак Обама в това отношение е 59%. Американците са по-критични към собствения си президент – 40% одобряват работата му в отношенията с Германия, а 36% не одобряват. 23% обаче нямат мнение по въпроса, което е знак, че за мнозина Германия не е от особено значение. 38% от гражданите на САЩ одобряват как Меркел управлява двустранните отношения, 35% нямат мнение.

Американците искат САЩ и ЕС да наложи по-голям натиск над Русия, докато германците не са съгласни. 62% от тях смятат, че позицията на Вашингтон към Кремъл е прекалено строга. 54% от американците пък са на мнение, че САЩ не са достатъчно категорични към Русия.

Сподели:

Коментари (0)

Мадяр иска разследване за държавна измяна и доживотна присъда  за Орбан

Мадяр иска разследване за държавна измяна и доживотна присъда за Орбан

Скандалът се разраства на фона на рязко влошени отношения между Унгария и партньорите й в ЕС.

 Нетаняху говори с Тръмп и му се опъна: Ударите продължават

Нетаняху говори с Тръмп и му се опъна: Ударите продължават

Израелският премиер подчерта, че жизненоважните интереси на страната ще бъдат защитени „при всякакви обстоятелства"

В Кремъл опровергаха твърденията за споразумение със САЩ за обмен на разузнавателни данни

В Кремъл опровергаха твърденията за споразумение със САЩ за обмен на разузнавателни данни

"Смятаме ударите по ядрени обекти за потенциално изключително опасни и способни да имат дори необратими последици. Затова руската страна, заемайки изключително отговорна позиция по този въпрос, нееднократно е изразявала своята загриженост“, заяви Песков