Днес руският президент Владимир Путин ще се срещне с директорите на големите петролни компании в страната, съобщи "Ведомости", позовавайки се на собствени източници. Темата на срещата не е известна, но е твърде възможно да се обсъждат въпроси като замразяване добива на нефт и данъците за индустрията. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков също коментира преди време, че се подготвя подобна среща, но отказа да посочи кога ще се проведе.
Според източника в рамките на срещата няма да се взимат конкретни решения, тъй като няма да присъстват представители на финансовото министерство. Друг източник разказва пред "Ведомости", че Путин ще засегне въпроса за замразяване на световния добив на петрол, тъй като наскоро провежда разговори със страните производителки от ОПЕК.
В навечерието на срещата Путин подписа закон за увеличаване на акциза на бензина, дизела и нафтата. Промяната влиза в сила от 1 април, предаде РБК. По данни на финансовото министерство това може да доведе до увеличаване на цените на дребно с до 6.5-7 %.
Подписаният от президента закон бе одобрен от Държавната дума на 26 февруари и предвижда от 1 април ставката върху бензина да стане 2 рубли за литър, а за дизела – 1 рубла за литър.
Източник от финансовото министерство обяснява пред РБК, че целта на мярката е в бюджета да влязат повече средства заради недостига, породен от ниските цени на петрола. По оценки на ведомството след увеличените ставки в хазната ще се влеят допълнително 89.3 млрд.рубли. Според източници от министерството ако цените на суровината на международния пазар запазят сегашните си нива, загубите за руската икономика могат да стигнат до 2 трилиона рубли. В същото време служителите уточняват, че ако цените на петрола започнат да растат, акцизите могат да бъдат върнати към предишните им нива или дори да бъдат намалени.
По данни на ведомството заради ниските цени на петрола приходите от нефтената индустрия в хазната за месец януари са намалели с близо една трета спрямо същия период през 2015 г.
На среща на 16 февруари представители на енергийните министерства на Русия, Катар, Саудитска Арабия и Венецуела се договориха за възможно замразяване на добива, но само при условие, че ако и други страни производители се съгласят на подобна стъпка.
Още от Свят
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"
Вотът в Румъния: Балотаж между Чолаку и Ласкони за президентския пост
Социалдемократът Марчел Чолаку е с 25%, дясната Елена Ласкони - с 18%