17 Януари, 2026

Путин обвини Украйна в прояви на нацизъм

Путин обвини Украйна в прояви на нацизъм

Изработената в следвоенна Европа "ваксина" срещу вируса на нацизма започва да губи сила и свидетелство за това е активизирането на неонацистите в балтийските републики и в Украйна. Това заяви руският президент Владимир Путин в интервю за сръбския вестник "Политика".

Според него в Латвия и другите страни от Прибалтика откритите прояви на неонацизъм са станали нещо обичайно. „Особена тревога предизвиква ситуацията в Украйна, където през февруари стана антиконституционен държавен преврат, движеща сила в който бяха националисти и други радикални групировки", заявява държавният глава.

"Важно е хората в различни страни и по различните континенти да помнят до какви страшни последици може да доведе увереността в собствената изключителност, опитите с всякакви средства да се постигат съмнителни геополитически цели, пренебрегването на елементарните норми на право и морал", подчертава Путин. Той е категоричен, че трябва да се стори всичко възможно да не се допуска повтарянето на подобни трагедии в бъдеще.

В четвъртък руският президент ще бъде в Белград по повод 70 години от освобождаването на сръбската столица от нацистката окупация. В действителност датата на това събитие е 20 октомври, но специално заради Путин, който отива на евро-азиатската среща в Италия, сърбите изтеглиха тържествата и военния парад.

Сподели:

Коментари (0)

Европейската агенция за авиационна сигурност призова авиокомпаниите да не летят над Иран

Европейската агенция за авиационна сигурност призова авиокомпаниите да не летят над Иран

Заради „наличието и възможното използване на широк спектър от оръжия и системи за противовъздушна отбрана, в съчетание с непредсказуеми реакции„ има висок риск за гражданските полети".

Йенс Столтенберг: НАТО трябва да съществува със или без САЩ

Йенс Столтенберг: НАТО трябва да съществува със или без САЩ

"Приветствам ясните, съвместни изявления – от скандинавските страни, от Германия, от други европейски държави – че Гренландия принадлежи на Дания и че те стоят зад Дания“

Родригес отстрани министър близък на Мадуро - но не и този на вътрешните работи, основна опора на режима

Родригес отстрани министър близък на Мадуро - но не и този на вътрешните работи, основна опора на режима

Бзнесменът Алекс Сааб е отстранен от поста министър на промишлеността.