17 Април, 2026

Разведка: Белгия трябва да очаква още атентати

Разведка: Белгия трябва да очаква още атентати

Трябва да очакваме нови атентати в дългосрочен план, е заявил ръководителят на белгийското контраразузнаване Як Рас, съобщават местни медии, цитирани от БТА. 

В лекция пред студенти, той изразил мнение, че в обществото се очертава ново поляризиране и настройване срещу мюсюлманската общност, макар белгийските джихадисти да представляват незначително малцинство. По неговите думи, въпреки твърденията на правителството, от 2011 г. насам бройката на присъединяващите се към "Ислямска държава" /ИД/ белгийски граждани остава стабилна на месечна основа. От Белгия произхождат най-много "чуждестранни бойци" в редиците на ИД на глава от населението.

Медиите съобщават днес, че до края на месеца белгийското правителство ще приеме решение за изпращане на изтребители, които да бъдат включени в операцията срещу ИД в Сирия. Решението ще подлежи на утвърждаване от парламента. Министърът на външните работи Дидие Рейндерс е посетил вчера белгийските военни в Багдад и е уточнил, че тяхната мисия ще бъде разширена. Белгия участва в международната коалиция срещу ИД от миналата година, но досега нанасяше въздушни удари само по цели на ИД в Ирак.

На този фон вчера белгийски съд осъди задочно 26 джихадисти, сред които и самовзривилия се при атентатите от 22 март на летището в Брюксел Наджим Лашрауи. Макар и мъртъв, той е осъден на пет години лишаване от свобода. Съдът е оправдал четирима от 30-те подсъдими за терористична дейност, сред които един имам.

Сподели:

Коментари (0)

Axios: Тръмп подготвя сензационна сделка с Иран: на карта са милиарди долари и ядреният статут

Axios: Тръмп подготвя сензационна сделка с Иран: на карта са милиарди долари и ядреният статут

Съобщава се, че в момента се подготвя решаваща среща в неделя, която трябва да определи бъдещето на това споразумение.

Рейтингът на Путин в Русия спада вече 6 седмици поред

Рейтингът на Путин в Русия спада вече 6 седмици поред

Заедно с рейтинга на кремълския диктатор е спаднала и подкрепата за управляващата партия „Единна Русия“ с 2,4 пункта – до 27,3%.

Defense Express: Франция подготвя ракета с термоядрени заряди за удари в сърцето на Русия

Defense Express: Франция подготвя ракета с термоядрени заряди за удари в сърцето на Русия

Анализаторите отбелязват, че разработката на V-MAX е започнала още през 2019 година. Още през 2023 година бяха проведени първите изпитания с използване на американски ракетоносител