22 Декември, 2025

Река Дунав достигна критично ниски нива, на места корабоплаването е спряло

Река Дунав достигна критично ниски нива, на места корабоплаването е спряло

В български води при Свищов има заседнал кораб вече от 3 седмици и екипажът му бедства.

Река Дунав достигна критично ниски нива по цялото си поречие и на места корабоплаването е спряло. Заради ниското ниво круизни кораби са блокирани в Унгария, Австрия и Германия.

Нивото на Дунав по целия корабоплавателен път критично се понижава и прогнозата е да продължава да пада. Притоците в Горен Дунав също са маловодни, от 3 месеца не е имало валежи, няма и прогноза за дъжд и ситуацията с всеки изминал ден се усложнява. В българския участък има 16 прага.

"Като критичност може би приближаваме 2003 г. , тъй като вече при пегел Русе наблюдаваме стойност минус 11, което показва, че водните нива са почти метър под ниското корабоплавателно ниво. Това е характерно не само за българския участък. Блокирано е корабоплаването в Горен Дунав. Русенска компания е прекратила екскурзиите на пасажерите си заради невъзможност плавателните съдове да се придвижват. А пътниците ще трябва да бъдат компенсирани за провалените круизи", съобщи инж. Павлин Цонев - изп. директор на АППД.

"Миналата седмица във Виена целият кей за пасажерски кораби беше затрупан от пасажерски кораби, които престояват и именно заради тези ниски водни стоежи и невъзможността да преминат участъка от Виена до Братислава. Такива проблеми има и в района на Вахау, където реката е свободно течаща. Търговските кораби също трудно се придвижват. До заседналия при Свищов кораб може да се стигне само с лодка, за да се доставят провизии на екипажа. Заради ниското ниво само една от русенските търговски компании е правила ремонти на два от корабите си. Бави се превозването и на товарите", каза още той.

Според специалистите една от причините за маловодието, което периодично се наблюдава през последните 40 години, се дължи на икономическата дейност в района на реката.
Сподели:

Коментари (0)

Пикът на последния за 2025 г. метеорен поток е на 22 декември

Пикът на последния за 2025 г. метеорен поток е на 22 декември

На 22 декември Слънцето ще изгрее в 07:54 ч. за столицата, а наблюдения ще могат да се провеждат до около 06:45 ч. сутринта

Освободиха отвлечените 130 нигерийски деца

Освободиха отвлечените 130 нигерийски деца

„Още 130 отвлечени ученици от щата Нигер са освободени, нито един не остана в плен.“ По-рано през декември бяха освободени други 100 деца.

Франция изгражда нов самолетоносач, който ще замени по-малкия и стар „Шарл дьо Гол“

Франция изгражда нов самолетоносач, който ще замени по-малкия и стар „Шарл дьо Гол“

Новият самолетоносач, също с ядрен двигател, ще е много по-голям от сегашния. Той ще е с водоизместимост близо 80 000 тона и с дължина около 310 метра