Строителството на първата турска атомна електроцентрала Мерсин Аккую ще се забави. Малка е вероятността тя да бъде готова преди 2022 г., макар че пускът бе заплануван за през 2019.
Според специалисти причина са финансовите проблеми на Русия, заради санкциите на ЕС и САЩ след анексирането на Крим. Твърди се, че Русия се затруднява да намира съдружници, особено след спада на руската рубла. Друга причина е и затягането на изискванията за сигурността на атомните централи.
В същото време турският министър на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз заяви, че Мерсин Аккую е приоритет за Турция и че трябва да бъде ускорен графикът.
Забавянето на строителството ще означава по-малко електроенергия за турската икономика, а също и че предварително уговорените цени за електроенергията няма да бъдат валидни, което ще създаде проблемиза Турция, която е зависима от вноса на енергия.
"Росатом", която строи първата турска атомна електроцентрала с 4 реактора с обща мощност 4 800 мегавата на стойност около 20 млрд. долара беше обещала да завърши строежа на първия реактор до 2019 г.
Близо 6 млрд. долара трябва да плати руският строител на местните подизпълнители.
Росатом веднъж отложи пуска на първия реактор за 2020 г.
Още от Свят
The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна
Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта