24 Март, 2025

Ройтерс: Руски танкери са доставяли нефт за Северна Корея

Ройтерс: Руски танкери са доставяли нефт за Северна Корея

Снимка: The Irish Times

Пекин също беше обвинен, че тайно осигурява нефт за Пхенян

Според източници, близки до агенция "Ройтерс", руски танкери са доставяли тайно нефт на Северна Корея, в разрез със санкциите, наложени от ООН, предаде "Фокус".

Агенцията разкрива, че е получила данните си от двама висши западноевропейски дипломати. Според информацията, поне три пъти в последните два месеца, кораби на Руската федерацията, са се срещнали и прехвърлили на севернокорейски съдове запаси от нефт, така необходими за продължаване на ядрената и ракетна програма на пхенянския режим. Според източниците, срещите са били проведени в открито море. 

Неназован дипломат твърди, че няма доказателства, че руското правителство стои директно зад доставките, но според него "тези руски танкери осигуряват необходимите условия за съществуването на Северна Корея". 

Публикуването на тази информация става на фона на скорошните обвинения срещу Китай, според които Пекин също осигурява тайно нефт за Пхенян. От своя страна китайското правителство отхвърли обвиненията.

Сподели:
Москва: Черноморската инициатива е ключова тема в преговорите със САЩ в Рияд

Москва: Черноморската инициатива е ключова тема в преговорите със САЩ в Рияд

Разговорите, които започнаха на 24 март, са част от продължаващите усилия на президента на САЩ Доналд Тръмп за прекратяване на огъня и постигане на по-широкообхватно мирно споразумение в Украйна

Шмигал: С атаката срещу Суми Кремъл показва, че желае да продължи терора

Шмигал: С атаката срещу Суми Кремъл показва, че желае да продължи терора

Нападените идва на фона на разговорите за прекратяване на войната в Украйна в Рияд, а при удара на агресора са загинали 65 души, сред тях и 14 деца

Източна Европа укрепва границите си с Русия и Беларус: Пет държави се готвят да ги минират

Източна Европа укрепва границите си с Русия и Беларус: Пет държави се готвят да ги минират

Полша, Естония, Латвия, Литва и Финландия обмислят да се оттеглят от Конвенцията за борба с противопехотните мини, известна още като Отавски договор