24 Ноември, 2024

Ройтерс: US власти искат достъп до кореспонденция в Messenger на лица, свързани с наказателни дела

Ройтерс: US власти искат достъп до кореспонденция в Messenger на лица, свързани с наказателни дела

Правителството на САЩ се опитва да принуди Facebook да промени алгоритъма за кодиране в приложението Messenger, така че правоприлагащите органи да имат достъп до разговорите на лица, заподозрени в престъпления. Според Ройтерс Facebook оспорва изискванията на Министерството на правосъдието на САЩ, а делото продължава при закрити врати.

Според източниците на агенцията, на 14 август съдът е изслушал аргументите на американските власти. Те настояват компанията да бъде обвинена в неуважение към съда, че не е изпълнила искането на правителството за мониторинг на потребителите.

Facebook и американското министерство на правосъдието отказаха да коментират тази информация. Все пак един от източниците твърди, че са възникнали трудности по време на разследването на случая на бандата MS-13 (Мара Салватуруча). Това е една от най-многобройните улични банди в Централна и Северна Америка. Агенцията отбелязва, че американският президент Доналд Тръмп често цитира дейността на тази банда като демонстрация на слаба имиграционна политика.

По-рано подобна ситуация възникна и с месинджъра Telegram в Русия. През март Върховният съд призна за легитимно настояването на ФСБ да му бъдат предоставени кодовете за декриптиране на съобщенията до Telegram. В същото време федералната служба за контрол над информационните технологи и медии уведомил месинджъра за необходимостта да предостави на ФСБ необходимите данни в рамките на 15 дни, но  Telegram отказа да направи това.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение

„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“

Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война

Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“