18 Март, 2026

Румънският премиер на разпит за пране на пари

Румънският премиер на разпит за пране на пари

Румънският премиер Виктор Понта беше повикан на разпит в Националната дирекция за борба с корупцията заради наказателното дело, свързано с енергийния комплекс "Турчени-Ровинари", в което е разследван заради даване на невярна информация, съучастие в данъчни измами и пране на пари.

Престъпленията, в които е обвинен, са извършени в периода, преди да застане начело на румънското правителство, съобщават медиите в страната. Според тях премиерът е останал едва около 15 минути в сградата на дирекцията.

На излизане той заяви, че е получил копие от одиторска експертиза, според която е платил 2000 леи повече данък на държавата, които обаче не смята да си иска обратно. Той допълни още, че ще се върне да даде показания, когато прокуратурата поиска това от него.

Понта е разследван по дело, в което сенаторът социалдемократ Дан Сова - негов близък сътрудник, е обвинен, че незаконно е спечелил 870 000 долара като адвокат при приватизацията на енергийните комплекси "Турчени" и "Ровинари" и че е унищожил компютърни файлове, за да скрие своите следи.

Сподели:

Коментари (0)

Кьовеши пред ЕП: Комисията по казуса с Теодора Георгиева установи неправомерно поведение по три направления

Кьовеши пред ЕП: Комисията по казуса с Теодора Георгиева установи неправомерно поведение по три направления

Тя отказа на ЕП подробности по случая с Георгиева - заради неприключени процедури

Иранските разузнавателни служби беснеят из цялата страна, разкрили  111 клетки на монархисти

Иранските разузнавателни служби беснеят из цялата страна, разкрили 111 клетки на монархисти

Извършени са редица арести на привърженици на Реза Пахлави, сина на шаха, който претендира за водеща роля в задграничното крило на опозицията

Гроси: МААЕ не знае какво става в новия ирански обект за обогатяване на уран в Исфахан

Гроси: МААЕ не знае какво става в новия ирански обект за обогатяване на уран в Исфахан

„Той е под земята, още не сме го посещавали“