Русия и Йордания са съгласни, че усилията за започване на политически процес за кризата в Сирия трябва да се съпровождат от борба с останките от терористичните групировки. Това заяви днес руският министър на външните работи Сергей Лавров след среща със своя йордански колега Айман ас Сафади, предаде ТАСС, цитирана от БТА.
На съвместна пресконференция след срещата в южния руски град Сочи Лавров каза, че Москва ще продължи да сътрудничи с Аман и Вашингтон за намаляването на напрежението в Сирия. Той добави, че е обсъдил със Сафади перспективите за двустранно сътрудничество в ядрената енергетика.
Относно твърденията на Израел, че Иран само е замразил програмите си за създаване на ядрено оръжие, но може да ги поднови Лавров отбеляза, че израелските данни вероятно се отнасят за стар период. По думите на руския пръв дипломат, ако САЩ излязат от ядрената сделка с Иран, международната общност ще загуби "един от най-важните инструменти", гарантиращ неразпространението на оръжия за масово поразяване.
Йордания се надява да разшири сътрудничеството си с Русия не само по сирийската криза, но за решаването на палестинския проблем, каза на пресконференцията йорданският външен министър. Той поздрави Владимир Путин за победата му на президентските избори и отправи приветствия към народа на Русия по повод наближаващия празник Ден на победата.
На пресконференцията Сергей Лавров каза още, че Русия се обявява за попълване на състава на Съвета за сигурност към ООН с представители на развиващите се страни от Азия, Африка и Латинска Америка. По думите на Лавров настоящият състав на съвета не отговаря на "реалното съотношение на силите" в света.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.