9 Април, 2026

Русия: Има и други достойни, извън кандидатите на Източна Европа за ООН

Русия: Има и други достойни, извън кандидатите на Източна Европа за ООН

Русия смята за приоритетна задача назначаването на представител на Източна Европа за следващ генерален секретар на ООН, но вижда и други добри кандидати за този пост от други региони. Това стана ясно от изявлението на постоянния представител на Русия в ООН Виталий Чуркин, цитиран от ТАСС.

Постът на генерален секретар на ООН, който от 2007 г. е заеман от южнокорееца Бан Ки-мун, ще бъде овакантен на 1 януари 2017. До момента за поста претендират 12 души.

На 21 юли 15-членният Съвет за сигурност на ООН проведе първото предварително гласуване по списъка на кандидатите за висшия пост в организацията. Първото място тогава зае португалският експремиер и бивш върховен комисар на ООН за бежанците Антониу Гутериш. Той получи 12 гласа "за" и нито един "против". 

В челната тройка влязоха също бившият президент на Словения Данило Тюрк и генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова.

Според някои дипломати и наблюдатели, ако в хода на следващото предварително гласуване в рамките на процедурата за избор в петък никой не се обяви против Гутериш, въпросът с назначаването му практически ще бъде решен, отбелязва ТАСС.

Чуркин призова обаче да не се правят преждевременни изводи от резултатите от първото гласуване. 

"Смятам, че процесът /на избиране на генерален секретар/ ще отнеме известно време. Той няма да бъде решен в петък. Това е вътрешното ми чувство", отбелязва руският постоянен представител. При това той не съобщи, че смята да гласува против Гутериш.

"Защо да го правя? Той е такъв добър човек", казва дипломатът, цитиран от БТА.

Регламентът предполага закритите гласувания в Съвета за сигурност ще продължат, докато някой от кандидатите получи подкрепата на всичките 15 членове. След това ще се състои официално, открито гласуване и името на победителя ще бъде предложено за утвърждаване в Общото събрание на ООН.

Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.