На сериозен натиск ще бъде подложен Владимир Путин, след като днес финансовите институции официално предупредиха правителството, че в най-скоро време Русия ще бъде ударена от вълна от фалити, ако не бъдат намалени лихвените проценти, съобщава CNN.
Анатолий Аксаков, председател на Регионалната банковата асоциация и заместник-председател на Комитета за финансовите пазари на парламента на Русия, съобщи, че фирмите масово остават без парични средства и са изправени пред катастрофа.
Руски банкери смятат, че поддържането на ситуацията в сегашния й вид ще предизвика вълна от фалити не само на кредитни институции, но и на редица предприятия и фирми. Това заявява и Аксаков в писмо до централната банка, публикувано от руските държавни медии.
Аксаков твърди, че централната банка трябва да намали лихвите този месец до 15%, като в момента те са 17%. След това намалението трябва да стигне до 10.5%, каквито бяха нивата преди настъпването на настоящата финансова криза. Сегашните нива на лихвения процент означават, че фирмите са принудени да инвестират около 30% от активите си, за да се заемат с инвеститорски начинания.
По-ниските нива на лихвените проценти ще позволят на банките да кредитират повече фирми и физически лица, каза той.
Сигналите задълбочават стреса във финансовия сектор на Русия. Рейтинговата агенция Fitch понижи суверенния рейтинг на дълга на страната през миналата седмица, обяснявайки действията си с рязкото влошаване на нейната икономическа перспектива.
Налагането на западните санкции, предприети от САЩ и ЕС заради действията на Русия в Украйна, предизвика парична криза, като затвори възможностите на много руски фирми за финансиране от международните пазари.
Сривът на рублата, дължащ се отчасти на резкия спад на цените на петрола, е причина за икономическата несигурност и увеличаващата се инфлация. Това накара централната банка да повиши лихвените проценти.
Рублата отново загуби позиции днес, след като падна с 1.3% спрямо щатския долар. Цената на петрола също продължи да се снижава, което не е добра новина за Русия, която е пряко зависима от нивата му.
Правителството се опитва да заздрави банковия сектор с поредица от подаяния, струващи милиарди и целящи да подкрепят кредиторите, включително VTB, Газпромбанк и неуспешната Trust bank.
В същото време централната банка обяви наличието на 388 млрд. щатски долара валутни резерви, включително злато и други външни активи.
Още от Свят
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“