5 Февруари, 2026

Руската Дума ще подкрепи официално британците след референдума

Руската Дума ще подкрепи официално британците след референдума

Парламентарната комисия по външна политика да подготви постановление в подкрепа на британците след референдума за членството на страната в Европейския съюз. Това възложи на депутатите от комисията председателят на руската Дума Алексей Наришкин, предаде кореспондентът на БНР в Москва.

Преди допитването Наришкин коментира, че Москва ще уважи всяко решение на британците, но посочи, че руската страна предпочита силен Европейски съюз.

Лидерът на крайните националисти Владимир Жириновски предложи Думата да излезе с решение за солидарност с народа на Великобритания за излизане от ЕС. Предложението на председателя на Думата бе определено от съпартиеца му и заместник-председател на комисията по външна политика Александър Романович като популизъм.

Влиятелният икономист Алексей Кудрин, който е и заместник-председател на Съвета по икономическа политика при президента, каза, че излизането на Лондон от Евросъюза няма да повлияе съществено на Русия, тъй като тя има достатъчно свои проблеми. Сенаторът от Горната камара на руския парламент Константин Косачов смята, че резултатите от вота ще окажат влияние върху отношенията между Москва и Лондон.

Преди седмица и постоянният представител на Русия в ЕС Владимир Чижов, обяви, че ако се стигне до излизане на Лондон от ЕС, Москва ще трябва да изгражда други тип отношения с Великобритания.

Сподели:

Коментари (0)

Въпросът за сръбския език клати властта в Черна гора

Въпросът за сръбския език клати властта в Черна гора

ДНП настоява за конституционни промени, които да определят сръбския език като официален, както и за приемане на закон за гражданството, позволяващ двойно гражданство без право на глас за хората, които живеят в Сърбия, но са с произход от Черна гора.

Ванс: Тръмп ясно заяви на Путин, че няма право да атакува Украйна

Ванс: Тръмп ясно заяви на Путин, че няма право да атакува Украйна

"Ключовата разлика в подхода на Тръмп е готовността да разговаря с всеки, което е инструмент за прекратяване на конфликти“, отбеляза вицепрезидентът на САЩ

Мелания Тръмп: Преговаряме с екипа на Путин за връщането на още украински деца

Мелания Тръмп: Преговаряме с екипа на Путин за връщането на още украински деца

Още 7 деца са върнати през декември. Украйна обвинява Русия, че е отвлякла най-малко 19 000 украински деца и ги е откарала на своя територия или в окупираните от нея територии без съгласието на техните семейства или настойници