Владимир Путин се позова на руския военен успех в Сирия като основание за изтеглянето на част от силите на Русия. Но по-вероятната причина е убеждението му, че интервенцията му е осигурила място край масата, от която се дирижират световните дела, пише Андрю Озбърн от Ройтерс.
Руската операция в Сирия, започнала на 30 септември м.г., имаше военно, дипломатическо и вътрешнополитическо значение за Кремъл, който желаеше да укрепи позициите на най-близкия си съюзник в Близкия изток и да защити единствената си военноморска база в Средиземноморието.
И двете цели бяха до голяма степен постигнати.
Но анализ на изказвания, направени от руския президент и други официални лица, както и разговори с хора, запознати с неговото мислене, предполагат, че главната му цел е била да възстанови част от глобалното влияние, с което някога разполагаше Съветският съюз.
Възстановяването на руското глобално влияние е главната цел на Путин, който е начело на Русия последователно като президент и премиер вече над 15 години и се смята, че е загрижен за начина, по който ще остане в историята, макар да не дава признаци, че се кани да напусне Кремъл.
Давайки заден ход след военна кампания от над 9000 бойни полета, струвала 700-800 млн. долара, Кремъл отслаби риска Русия да бъде въвлечена в потенциален регионален конфликт с Турция или Саудитска Арабия.
Макар да не приключи кампанията със зрелищна победа на бойното поле, като например превземането на Алепо, Кремъл смята, че е направил достатъчно, за да могат Асад и неговите сили да удържат положението.
Във вътрешен план интервенцията вдигна рейтинга на Путин до почти рекордни висоти и бе полезна като отвличащ вниманието фактор във време на сериозни икономически трудности. С духова музика и вдъхновяващи речи държавната телевизия във вторник представи решението за началото на изтеглянето от Сирия като кулминация на една кратка и победоносна война.
"Ако примирието прерасне в траен мир, той автоматично ще бъде обявен за победител. Но ако военните действия бъдат подновени, той винаги може да каже: ето, когато ние бяхме там, всеки говореше за мир, но след като си тръгнахме, войната отново избухна", посочи Баунов от "Карнеги център".
БТА
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"