"Практически всички православни църкви заеха позиция на неутралитет в конфликта между Москва и Вселенския патриарх. От историческа и канонична гледна точка позицията на патриарх Вартоломей изглежда по-убедителна от тази на Москва", коментира пред voice of America главният редактор на Credo.ru Александър Солдатов.
"Действително Киевсаката митрополия не е предавана в пълно и безусловно подчинение на Москва, да не говорим за това, че Москва веднага нарушава първоначалните условия за съвместно управление на Киевската митрополия. Освен това, древните канони на Вселенските съори дават правото на Вселенския патриарх да разглежда искове на епископите по решения на Събора на техните църкви в качеството на последна инстанция", обяснява експертът.
По думите му, именно това право на Вселенския патриарх поражда определени опасения у някои от поместните църкви, кото използва Москва в сегашния конфликт.
"РПЦ няма 100-процентови сателити", казва Солдатов и затова, според него, мнозинството от поместните църкви ще запазят отношенията си и с Москва и с Цариград, измъквайки се с двусмислени изявления и призиви за помирение.
"Вселенската патриаршия обаче има църкви-сателити, например Кипърската или Албанската църква, които ще я подкрепят при всякакви условия, то Москва не може да разчита на такива сателити. Синодът на Българската православна църква гласува против декларация в подкрепа на Москва, а грузинският патрирах обеща единствено да пази неутралитет", припомня той.
"Единствено патриархът на Сръбската църква е принуден да се съобразява с РПЦ, защото зависи от нея материално и политически, но и той не прави дори намеци за възможен разрив с Вселенската патриаршия. Нещо повече, въпреки изискването на Москва, през 2016 година сръбският патриарх взе участие във Всеправославния събор под егидата на патриарх Вартоломей", казва още Солдатов.
"На страната на Вартоломей ще застане Гръцката църква, осолено на фона на дипломатическия скандал с руските шпиони обвинени в опити да вербуват представители на църквата, които да прокарват руски интереси. Румънската църква е тактически съюзник на Вселенската патриаршия, защото има спорове териториални с РПЦ в Молдова. Така че нито една поместна ърква няма да скъса отношенията си с Цариград, за да прояви по този начин солидарност с Москва", прогнозира Солдатов.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца