30 Март, 2026

Руски учен се опитва да прехвърли на САЩ вината за "Новичок"

Руски учен се опитва да прехвърли на САЩ вината за "Новичок"

Русия обяви през септември, че е завършила унищожаването на своите останали от съветската ера запаси от химически оръжия

Всички запаси от създаденото по съветско време нервопаралитично бойно отровно вещество, което според Великобритания е било използвано, за да бъде отровен бивш руски двоен агент, са били унищожени с американска помощ, каза руски експерт, цитиран от Асошиейтед прес. 

Според Игор Никулин САЩ са финансирали програмата за унищожаване в края на 90-те години на миналия век на запасите от веществото "Новичок" в обект от съветско време в Узбекистан. Обектът в Нукус е бил използван от Съветския съюз при разработването на неговите химически оръжия.        

Никулин, който в миналото е бил и съветник на ООН, добави, че "американците също така взеха част от техниката за производството на този газ на американска територия", предаде "Фокус". 

Русия обяви през септември, че е завършила унищожаването на своите останали от съветската ера запаси от химически оръжия - кампания, продължила няколко десетилетия, отбелязва АП.

       
Сподели:

Коментари (0)

The Telegraph: В Германия се опасяват, че Тръмп може да изтегли американските войски

The Telegraph: В Германия се опасяват, че Тръмп може да изтегли американските войски

Британски военен източник също изрази опасения, че САЩ могат да откажат да защитят източния фланг на НАТО в случай на нападение

Годишната инфлация в Иран е достигнала 50,6%

Годишната инфлация в Иран е достигнала 50,6%

Ръстът на цените идва на фона на продължаващия конфликт със Съединените щати и Израел, започнал на 28 февруар

Мицоски се забрави: При нашия източен съсед политиците, за да приложат принципа на Живковизма, чакаха десетилетия

Мицоски се забрави: При нашия източен съсед политиците, за да приложат принципа на Живковизма, чакаха десетилетия

"Ние можем да влезем в приключение. Ние не игнорираме слона, слонът е в стаята, донесоха го тези преди нас, но без да имаме ясен край, без да знаем какво получава македонската общност в България", заяви той