Руският космически товарен кораб "Прогрес" е изгорял в плътните слоеве на атмосферата, съобщи представител на руската космическа агенция "Роскосмос", цитиран от ТАСС.
Навлизането в плътните слоеве на атмосферата е станало над централната част на Тихия океан, каза източникът. Той допълни, че резултатите от разследването на инцидента с аварията на кораба при извеждането му в орбита ще бъдат представени не по-късно от 13 май.
"Прогрес М-27М" беше изведен в орбита на 28 април от космодрума Байконур. Веднага след отделянето на кораба от ракетата носител "Союз-2.1а" започна да постъпва информация, че антените от системата за скачване "Курс" не се разтварят. После се оказа, че корабът е на орбита, различна от планираната, а самияти той се върти неконтролируемо около оста си.
Русия e изпълнила 62 мисии в космоса с кораби "Прогрес", като само два са били неуспешни.
Различни версии на товарните кораби "Прогрес" се използват от 1978 г. насам, досатвяйки товари на предишните космически станции, включително "Салют-6", "Салют-7" и "Мир". Капсулите са предназначени да изгорят в атмосферата след доставяне на товарите им.
През 2011 г. един от неговите предшественици се разби в Сибир малко след излитането.
Дори и след загубата на "Прогрес", астронавтите на МКС имат достатъчно запаси до следващата мисия, която е на 19 юни.
Говорител на "Роскосмос" е заявил пред "Ройтерс", че загубата на кораба се оценява на 2.59 млрд. рубли (50.7 млн. долара).
Още от Свят
Рубио: Нито една държава няма право да налага такси за преминаване през Ормузкия проток
"Смятам, че всички държави в региона ще се съгласят с нас“
Срив в доверието към Тръмп по света, германците го поставят наравно с Путин
Самите американци обаче гледат по-различно на ролята на страната си - 57% смятат, че САЩ допринасят за мира и стабилността в света
Дания разполага наборници в Гренландия
С новата продължителност на военната служба “наборниците се обучават така, че да могат да участват в извършването на мисии на въоръжените сили”