24 Ноември, 2024

Руслан Трад: "Ислямска държава" е корпоративен модел с над 100 000 активни бойци

Руслан Трад: "Ислямска държава" е корпоративен модел с над 100 000 активни бойци

Пренасянето на информация, на обучение, на данни, на знанието говори за много по-големи мащаби. За съжаление на противниците на "Ислямска държава" в момента организацията се самофинансира, което я прави опасна и за старите й приятели, например Саудитска Арабия... Кувейт. Някои наблюдатели изчисляват в организацията сто хиляди активни бойци и има наплив. Като оставим външните донори и всички фактори, които се възползват от моментното състояние, най-големият донор всъщност е бедността и липсата на образование в тази част на света, разбитата държавност, която абсолютно липсва!

Корените на организацията "Ислямска държава" са назад в годините, малко след американската инвазия в Ирак. Това заяви в предаването "12+3" блогърът Руслан Трад, председател на Форум за арабска култура.

Реално погледнато, клонът на "Ал Кайда" в Ирак е много по-малък от този, който е в Арабския полуостров или в Северна Африка. Ръководството на "Ал Кайда" в Ирак постепенно замира, идват нови лица, едно от тези лица е сегашният лидер на "Ислямска държава" Абу Бакр ал Багдади. Ако трябва да се предприемат мерки за побеждаване на "Ислямска държава" в Ирак и Сирия, то трябва да се търси отговорът в Сирия.

Своеобразната столица на групировката е град Рака в Сирия. Те си действат като корпорация в момента. По принцип тези организации имат тези елементи на корпоративен модел. Имат както находища на нефт, така и начини да го пласират на пазара. Общо взето, не знаем докъде се простира петролът, който продава "Ислямска държава".

Може би сме изправени пред нещо много ново. Ако беше ясно, че тази и тази служба е създала "Ислямска държава", щеше да е много по-лесно. За разлика от предишния модел с "Ал Кайда", когато имаше буквално държавно финансиране от определени държави от Залива и от служби, като американските в Афганистан от 80-те години и началото на 90-те, то в "Ислямска държава" има по-различен модел, който е по-опасен модел. Става дума, очевидно, за международна организация, мрежа, доста добре изградена.

Пренасянето на информация, на обучение, на данни, на знанието говори за много по-големи мащаби. За съжаление на противниците на "Ислямска държава" в момента организацията се самофинансира, което я прави опасна и за старите й приятели, например Саудитска Арабия... Кувейт. Някои наблюдатели изчисляват в организацията сто хиляди активни бойци и има наплив. Като оставим външните донори и всички фактори, които се възползват от моментното състояние, най-големият донор всъщност е бедността и липсата на образование в тази част на света, разбитата държавност, която абсолютно липсва! Става дума за разочаровани хора, мюсюлмани, които са се отегчили от ислямофобията в доста западни държави, желание за отмъщение, липса на образование. Тези организации възникват от самата почва в Близкия изток, а не от агентите Джонсън и Джонсън, които идват и дават еди-колко си пари "Прави организация!"

Сподели:

FT: Русия вербува с измама стотици йеменски мъже за фронта в Украйна

Договорите на йеменските наемници се подписват чрез компания, свързана с хутите

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност