Въпреки че се превърна в една от най-гостоприемните европейски дестинации за бежанците, атаките срещу имигранти в Швеция стават ежедневие. Репутация на страната като "хуманитарна суперсила" пострада от редица палежи и смъртни заплахи срещу новодошлите в градове като Мундедал и бежански лагери в близост до него, предаде "Ройтерс".
"През първия ден след пристигането си се чувствах в безопасност. На втория ден къщата ни беше изгорена до основи", разказва Мустафа – студент по информационни технологии от Газа, пристигнал в бежанския лагер на Мункедал преди седмица.
По време на пожара центърът е приютявал 14 бежанци, на които се наложило да избягат през прозорците и да потърсят подслон в съседна сграда. Оставени без покрив над главата си, сега бежанците живеят на минусови температури и патрулират из квартала, за да предотвратят нови атаки срещу временния си дом.
В момента полицията в Мункедал разследва десетки случаи на атаки срещу приемни центрове през последния месец. През последния месец маскиран мъж уби двама и рани още двама души при нападение, подбудено от расистки мотиви, където се обучават основно имигрантски деца.
Пожарите не са единствената форма на тормоз, която застрашава бежанците. На вратата на лагер за 250 имигранти в северна Швеция беше намерена бележка, написана очевидно с помощта на автоматизиран превод, със следната заплаха:
"Това е последното предупреждение. Напуснете града ни. Няма да можете да преживеете зимата. Ако не напуснете това място, ще умрете. Помнете, че тук няма полиция. Можем да ви направим каквото пожелаем.
До края на годината се очаква Швеция да приеме рекорден брой от 190 хил. бежанци. До момента страната е приела повече бежанци на глава от населението от всяка друга държава членка на ЕС, пише Дневник.
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс