17 Юни, 2026

Съдът на ЕС: Държавите членки може да отказват хуманитарни визи

Съдът на ЕС: Държавите членки може да отказват хуманитарни визи

Това е въпрос, който е в сферата на националното, а не общностното законодателство, решиха магистратите

 

Държавите от ЕС не са длъжни да издават хуманитарни визи на хора, търсещи международна закрила, реши Европейският съд, предаде bTV.

Той се произнесе по искане на Белгия, която отказа да издаде хуманитарни визи на семейство от Алепо, което ги поиска, за да може да стигне до страната и да кандидатства за убежище там.

Според съда въпросът излиза от обсега на общностното законодателство и остава в обхвата на националните закони.

По-рано белгийски съд се произнесе с решение срещу белгийското правителство, като осъди властите да издадат визи и да платят обезщетение от 1000 евро на ден на всеки от четиричленното сирийско семейство до уреждането на въпроса.

Белгийските власти не се съобразиха с решението на националния съд в очакване на произнасянето на Съда на ЕС.

По-рано днес медии в Белгия съобщиха, че правителството се подготвя за реакция, ако Европейският съд се бе произнесъл в обратния смисъл. Предвиждаше се в такъв случай Белгия временно да затвори консулските си служби в съседните на Сирия държави, за да бъде технически невъзможно приемането на искания за хуманитарни визи

Сподели:
Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета  "Пейтриът“

Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“

"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната

Лин Цзян не отговори на въпроса дали Китай оказва някаква подкрепа на Русия във войната срещу Украйна.

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ

Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.

Коментари (0)