Произведени в Сърбия шоколади, предложени на малки деца от президента на Хърватия Колинда Грабар-Китарович, скараха двете бивши югославски републики. Отношенията между тях са се вгорчили до равнищата от войната между тях в началото на 90-те години на ХХ век, коментира австралийската медия SBS, цитирана от "Фокус".
„Шоколад-гейт“ започна, след като Грабар-Китарович посети на 6 декември детска градина в град Дубровник и раздаде сладкиши на децата. Въпреки, че жестът бе сладък, се появи проблем – част от шоколада бе сръбски. Нямаше как президентът да избере по-лош ден за това – на тази дата бяха отбелязани 25 години от битката за обсадения Дубровник от сръбските сили в началото на войната за независимост на Хърватия.
Ядосани родители се оплакаха, че децата им не е трябвало да получават произведен в Сърбия шоколад точно на тази дата. Грабар-Китарович се извини публично на следващия ден и се оправда, че не е проверявала лично сладките.
„Наистина съм разочарована, след като лично подкрепям кампанията „Купувайте хърватско!“, заяви тя пред репортери и обеща подобно нещо повече да не се случва. „Извиняваме се на родителите, които са получили такъв шоколад и ще им изпратим хърватска продукция“, добави тя.
Решението и предизвика гняв в Сърбия, където няколко министри и медиите осъдиха това, което бе описано от тях като ксенофобия от страна на хърватския президент.
„Това е пример за невъобразима ксенофобия“, заяви сръбският министър на труда Александър Вулин и призова реакция от страна на ЕС, чийто член е Хърватия.
„Що за нормализация на отношенията може да има, когато просто парче шоколад може да предизвика етническа нетолерантност“, коментира министърът на търговията Расим Ляич.
И сърбите в Хърватия разкритикуваха действието на Грабар-Китарович. „Този шоколад ще се запомни като шоколада на срама“, заяви водачът на хърватските сърби Милорад Пуповац.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства