Бившият френски президент Никола Саркози призова за закриване на Шенгенската зона и създаване на френско-германски икономически блок в сърцето на еврозоната. Ако това се случи, съвсем сигурно е, че България може би ще трябва поне засега да се прости с идеята, че скоро ще бъде третирана като равноправен член на ЕС.
Пред френското списание Le Point, съобщава ААП Саркози каза: “Мисля, че Шенген трябва незабавно да бъде прекратен и да бъде заменен с Шенген II, в който може да влизат страни членки, които преди това са се съгласи да прилагат същата имиграционна политика.”
Според него европейската миграционна политика се е провалила през последните години и е очевидно, че трябва да бъде заменен Шенген I, тъй като Европа не е предназначена да организира социални и миграционни облекчения, почти систематично, за сметка на Франция, посочи президентът.
Ако правилно разтълкуваме предложението на Саркози, това означава, че ще бъде сложен край на един съюз, в който влизат 26 европейски страни, които не са задължени да носят задгранични паспорти, което от своя страна облекчава пресичането на границите в зоната и поощрява свободното движение на хора и стоки.
Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария са част от зоната, въпреки че не са членове на ЕС. Великобритания, България, Хърватия, Кипър, Ирландия и Румъния, които пък са членки на съюза, не са членове на Шенген.
Саркози предупреди, че без бърза поправка на Шенген в следващите години френската социална система може да се разпадне. Той също така призова половината от правомощията в ръцете на Брюксел да се върнат на правителствата.
По думите му голям и стабилен френско-германски икономически блок в сърцето на еврозоната ще позволи на Франция „по-добре да защити интересите си пред германската конкуренция чрез премахването на фискалните и социални недостатъци".
Това "ще ни позволи да поемем ръководството на 18-те страни, които участват в нашия валутен съюз, смята бившият държавен глава.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.