Американски експерти потвърдиха автентичността на записа на "Ал Кайда", в който групировката поема отговорността за атентата срещу френския седмичник "Шарли Ебдо", съобщава Франс прес. Въпреки това не може да се каже със сигурност дали „Ал Кайда” е отговорна за атентатите. "Проучваме всички следи, за да разберем връзките между нападателите и "Ал Каида на Арабския полуостров", обясниха от Държавния департамент.
"Ал Кайда на Арабския полуостров", която е базирана в Йемен пое отговорност за нападението, заявявайки, че е действала по инструкции на ръководителя на Ал Каида Айман аз Зауахири, за да отмъсти за обидата към пророка Мохамед. Междувременно новият брой на "Шарли Ебдо" беше изкупен за минути във Франция. Сенегал обаче забрани разпространението на вчерашния му брой "под каквато и да е форма", както и на френския всекидневник "Либерасион".
Първата страница на "Шарли Ебдо" показва нова карикатура на пророка Мохамед, на която пророкът държи плакат "Аз съм Шарли" под надпис "Всичко е простено!" Сенегал е светска страна с над 90 на сто мюсюлманско население, припомня АФП. Вчера йорданската опозиция подкани "Шарли Ебдо" да се извини за новия си брой, а в предимно мюсюлманския град Марави в южната част на Филипините срещу изданието. В мавританската столица Нуакшот няколко стотици души протестираха срещу новата карикатура на пророка Мохамед. "Всичко освен пророка", "Аз не съм Шарли Ебдо", "не на обидите към моята вяра", гласяха плакатите на шествието, завършило пред френското посолство.
Организаторите заявиха, че шествието е репетиция за по-голямо протестно събиране, планирано за петък. Мавритания е ислямска република, в която действат нормите на шериатското право. Лидерът на екстремистката групировка "Боко Харам" Абубакар Шекау е изразил радостта си от насилието в Париж миналата седмица. Осемминутният запис на одобрението му за атентатите срещу редакцията на "Шарли Ебдо" е бил публикуван в Ютуб. "Шарли Ебдо" обаче получи подкрепата на Салман Рушди, авторът на "Сатанински строфи", отбелязва Асошиейтед прес.
Авторът, който е заплашен от смърт откакто книгата му предизвика гнева на иранското духовенство през 1988 г., заяви че е ядосан от обвиненията към жертвите, последвали атентата. Веднага след атентатите загиналите бяха наречени расисти и какво ли не още, подчерта Рушди. Той подчерта, че не могат да се налагат ограничения на свободното слово, независимо кого обижда то, или словото спира да е свободно.
Още от Свят
Морски бури спряха част от фериботите в Гърция
Водно торнадо край Родос, преобрънати тирове заради силните ветрове, изкоренени дървета
Отново земетресение в района на Вранча - 4,1 по Рихтер
Трусът е регистриран в 07:16 ч. тази сутрин
FT: Русия вербува с измама стотици йеменски мъже за фронта в Украйна
Договорите на йеменските наемници се подписват чрез компания, свързана с хутите