24 Ноември, 2024

Съветът на Европа натиска Турция да разследва антитерористите си

Съветът на Европа натиска Турция да разследва антитерористите си

Комисарят по правата на човека към Съвета на Европа Нилс Муйжниекс призова с меморандум Турция да разследва нарушенията при антитерористичните операции в югоизточната част на страната и да обезщети пострадалите, предаде БТА.

Той отбелязва, че на основата на посещенията си в Турция през април и септември е установил множество нарушения на човешките права в тази зона. Комисарят добавя, че всяка антитерористична операция следва да се съобразява с опазването на правата, здравето и живота на цивилното население.

По неговите думи разрушенията в Югоизточна Турция показват, че властите използват тежка техника срещу терористите, с която сериозно са повредили частни имоти. Налаганият от 2015 г. вечерен час в района според него представлява двойно наказание за мирните жители.

По думите на комисаря прокуратурата не дава вид, че възнамерява да разследва задълбочено и законосъобразно жалбите за насилие от страна на властите. Той уточнява, че в общия случай служителите в силовите структури се чувстват безнаказани и срещу тях наказателно преследване се предприема твърде рядко.

Комисарят призовава пострадалите граждани да бъдат обезщетени морално и материално, а турското правителство открито да признае грешките. Турция е изправена пред истинска заплаха от тероризъм и има правото и задължението да се защити. Осъждам действията на ПКК и други терористични организации. Признаването на грешките и осигуряването на обезщетение не би било проява на слабост, а би върнало общественото доверие в държавата - основата на мира и стабилността, добавя комисарят.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.