Съветът за сигурност на ООН се събира днес на извънредно заседание заради напрежението между Русия и Украйна в Керченския проток.
Руските спецчасти откриха огън срещу три украински кораба, като според Москва причината е неразрешено навлизане в техни териториални води. Киев обяви, че е жертва на непредизвикана агресия и че обмисля въвеждането на военно положение за срок от 60 дни. ЕС и НАТО призоваха за сдържаност.
Спорът възниква, след като руски танкер препречва протока под новоизградения мост между Кримския и Таманския полуостров. Два украински катера и влекач правят опит да влязат в Азовско море. Руските военноморски части откриват огън и раняват няколко моряци.
Според Москва - пострадалите са трима. Според Киев - шестима. Украинският президент Петро Порошенко свика извънредно заседание на висшите ръководители от отбраната и сигурността и обяви, че ще препоръча на парламента да въведе военно положение. Според него, това е акт на непредизвикана агресия от страна на Русия.
"Въвеждането на военно положение не означава обявяване на война. Украйна не планира да води битки с никого. Военното положение ще бъде обявено единствено за защита на националната ни сигурност. Целта е да се засили капацитетът ни да се отбраняваме и да можем да окажем необходимия отпор на агресията от страна на Руската федерация. Това не означава, че ще се откажем от дипломатическите начини за справяне със ситуацията. Ще продължим и да спазваме Минското споразумение", заяви той.
Около 150 души протестираха пред сградата на руското посолство в Киев. Част от тях оставиха бели хартиени корабчета по оградата. Други, обаче, хвърляха факли по сградата и се наложи намесата на полицията.
Руската страна обаче твърди, че е действала само в отговор на нерегламентирано навлизане в нейните териториални води и обеща скоро да даде неопровержими доказателства, че всъщност това е провокация от страна на Киев.
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс