Бразилските сенатори гласуваха за импийчмънт на президента Дилма Русеф с 55 гласа "за" на 22 "против". Очаква се Дилма Русеф да произнесе реч по-късно днес, след като процедурата по импийчмънт срещу нея беше одобрена.
68-годишната Русеф беше временно отстранена от президентския пост, като гласуването беше направено след заседание, продължило 22 часа. 55 сенатори подкрепиха отстраняването на държавния глава, а 22 бяха против. Русеф е обвинена в злоупотреба с фискалните правила, за да скрие бюджетен дефицит през 2014 г. преди преизбирането си. Сега тя ще може да бъде съдена от Сената, като процесът може да продължи до 180 дни.
Председателят на бразилския Сенат Ренан Калейрос обяви, че Дилма Русеф ще остане в президенската резиденция, въпреки че беше временно отстранена от власт. Тя ще продължи да има охранители, да й бъдат предоставяни медицински грижи, пътувания със самолет, както и служители за личния й кабинет. Русеф също така ще получава заплата, въпреки че Калейрос не уточни какъв ще бъде размерът на средствата.
Аргументите срещу Русеф в Сената бяха основно свързани с икономиката. Повечето я обвиняват за проблемите в икономическата сфера. Бразилия страда от най-сериозната рецесия от 10 години насам, безработицата е 9%, а инфлацията е най-високата за последните 12 години
Сенаторите, които подкрепиха президента, определиха целия процес като фарс и подчертаха, че тя е невинна. Постът на държавен глава поема вицепрезидентът Мишел Тремер. Ако Русеф бъде призната за виновна и отстранена окончателно от власт, Тремер ще остане на поста до президентските избори през 2018 г. Дилма Русеф пое президентския пост в Бразилия през януари 2011 г. и беше преизбрана през 2015 г. Тя отрича обвиненията срещу себе си и определя процедурата по импийчмънт като държавен преврат. Свалянето на Русеф от власт слага край на 13 години непрекъснато управление на Работническата партия в Бразилия.
Още от Свят
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“
След Сингапур Радев пристигна във Виетнам
Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани
Морски бури спряха част от фериботите в Гърция
Водно торнадо край Родос, преобрънати тирове заради силните ветрове, изкоренени дървета