24 Ноември, 2024

Сеп Блатер или аферите на стария нов президент на ФИФА

Сеп Блатер или аферите на стария нов президент на ФИФА

При преизбирането си, след шумни арести и скандални обвинения за мащабна корупция във ФИФА, Сеп Блатер обеща да прости, но се закани да не забрави кой и какво е говорил за него в дните на поредната криза в управлението на световния футбол.

Но какво не обича да си спомня Блатер?

През 1998 година Йозеф (Сеп) Блатере избран за президент на ФИФА и през всички тези години той беше обвиняван в лошо финансово управление и корупция. 

Три години по-късно, през 2001 маркетинговият партньор на ФИФА, швейцарската компания International Sport and Leisure, фалира с дългове от над 100 милиона долара. Разследването на швейцарските власти разкрива документи за подкупи на стойност десетки милиони долари в търговските сделки на компанията, но Блатерне е замесен. Докладът на ФИФА определя поведението му като "тромаво", но заявява, че то не е "престъпно или неморално".

През 2002 година генералният секретар на ФИФА Мишел Цен-Руфинен, предава доклад на швейцарските власти, в който обвиняваБлатерв лошо финансово управление, конфликт на интереси и злоупотреба с власт.

Въпреки обвиненията Блатер е преизбран за втори мандат през 2002 година.

През 2006 година вицепрезидентът на ФИФАДжак Уорнър, (арестуван на 27 май т.г.) тогавашният президент на футболната федерация на Тринидад и Тобаго е обвинен в мащабни измами, свързани с разпространението на билети за Световното първенство в Германия, чрез туристическа агенция, управлявана от семейството му.

ФИФА обаче само изразява "недоволство" от поведението му.
През 2007 Сеп Блатер отново преизбран за поредния си трети мандат, макар, че противниците му го обвиняват в търговия с влияние и осигуряване на гласове чрез местни проекти на ФИФА.

Обвиненията в корупция, лошо финансово управление и манипулация на Световните първенства стават все по-чести по време на третия му мандат.

Изборите за домакин на Световното първенство по футбол през 2018 и 2022 година са най-скандалните в цялата история на ФИФА. Критиците на ръководството твърдят, че изборите са опорочени от самото начало, тъй като в тях има купуване на гласове и други облаги.

Още преди гласуването, двама от членовете на Изпълнителния комитет – Амос Адаму от Нигерия и Рейнал Дтемари от Таити бяха изключени, след като "Сънди Таймс" разпространи запис с това как двамата искат подкупи за подкрепата им.

От записа става ясно, че единият е поискал 2,5 милиона долара, а другият – рицарско звание.

ФИФАнаправи разследване, след като вече Русия и Катар получиха домакинствата, и установи, че има „определени” нарушения на етичния кодекс, но „като цяло това не е попречило на гласуването”.

Следователят, който водеше разследването напусна в знак на протест. 

Година по-късно, през 2011-та, се разрази нов скандал. Седмици преди президентските избори наФИФА, вицепрезидентът наФИФАи Джак Уорнър урежда среща на кандидатиралият се за президент на ФИФА Мохамед бин Хамам от Катар с ръководителите на карибския футбол.

Бин Хамам, поддръжник на Блатер при първата му кандидатура, решил този път да си купи гласове за подкрепа. Единият делегат, обаче, Фред Лун от Бахамите, получил плик с 40 хиляди долара в него съобщава за това и публикува снимка с парите преди да ги върне.

Близо 30 служители бяха арестувани. Бин Хамам отпадна от надпреварата и Блатер беше избран за четвърти път, отново без конкуренция.

Блатер, който е перфектен в политическите машинации, въпреки многобройните и видими доказателства, твърдеше, че няма расизъм във футбола и, че дори и някъде да има, футболистите просто трябва да си стиснат ръцете и да продължат напред.

Блатер стигна и по-далеч в изказванията си, като посъветва хомосексуалните запалянковци, които плануват да посетят Катар, където хомосексуализмът е престъпление, просто да "се въздържат от всякакви сексуални действия", а в Арабските емирства обясни как женският футбол ще придобие по-голяма популярност, ако играчите носят по-тесни шорти.

Всеки път, след коментарите, следваше извинение от страна на Блатер.

Арестите на седем високопоставени ръководители на ФИФАв сряда разтърси световната футболна централа, само два дни преди изборите за нов президент, а Сеп Блатер очакваше да спечели петия си мандат.

Рано сутринта в сряда швейцарската полиция арестува няколко високопоставени чиновници от ФИФА в Цюрих по обвинения в корупция и предстои да бъдат екстрадирани в САЩ.

Според американските съдебни власти става въпрос за нарушения, извършени през последните 20 години.

Те се отнасят за няколко турнира за световната купа, като включват договори за маркетинг и реклама и най-вече за правата на телевизиите.

Сред арестуваните вицепрезидентите на организацията Джeфри Уеб и Еухенио Фигередо, е и бившият вицепрезидент Джак Уорнър, както и Хосе Маргулис, който е играл ролята на посредник при незаконните плащания. 

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства