Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц ще посети Анкара, където заедно с президентът на страната Реджеп Ердоган ще обсъдят отношенията Турция – ЕС. Двамата ще разговарят още за възникналите спорни въпроси след опита за преврат от 15 юли, съобщиха агенциите.
Неотдавна Шулц осъди коментарите на Ердоган, свързващи законотворците от турски произход в Германия с терористи, във връзка с незаконната Кюрдска работническа партия (ПКК).
Способността на законотворците и журналистите да работят без да имат страх от репресии е част от основите на всяка демокрация, написа му в писмо той.
Шулц тогава предупреди, че ако националните лидери оспорват тези права, това може да навреди на международни отношения в дългосрочен план.
Сега ще е по-кротък.
На заседание на външната комисия на ЕП тази седмица беше решено, че Турция все оше не е готова за членство в ЕС, както и за сваляне на визите за пътуване в шенгенското пространство. Такова становище и еврокомисарят за цифровата икономика и общество Гюнтер Йотингер.
Брюксел ще изисква Анкара да изпълни поетите ангажименти, за да бъде отменен визовият режим, коментира говорител на Еврокомисията. От своя страна Турция настоя до октомври да влезе в сила безвизовият режим за турски граждани, в противен случай ще спре изпълнението на подписаното през март споразумение за спиране на мигрантския поток и Европа ще бъде поставена пред бежански риск.
„Председателят на Еврокомисията няколко пъти през последните седмици заявяваше в интервюта нашата позиция, че ние се придържаме към споразумението от наша страна. Очакваме и другата страна да се придържа към него. И ние определено подкрепяме това споразумение в неговата цялост”, посочи по-рано Александър Винтерщайн, говорител на ЕК. Очаква се следващата седмица на посещение в Анкара да пристигнат върховният представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини и еврокимисарят по разширяването Йоханес Хан.
Още от Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков