28 Февруари, 2026

Шотландското правителство обяви, че готви нов референдум за независимост

Шотландското правителство обяви, че готви нов референдум за независимост

"Шотландското правителство одобри подготовката за повторен референдум за независимост от Великобритания. Шотландия ще започне незабавни консултации с Европейския съюз за защита на своите интереси", съобщи премиерът Никол Стърджън, цитирана от Ройтерс. 

На провелия се на 23 юни референдум 51,9% от британците гласуваха за излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз, а 48,1% се обявиха срещу това.

Категорично в подкрепа на напускането гласуваха Англия и Уелс, докато Лондон, Шотландия и Северна Ирландия подкрепиха оставането в съюза. 

Никол Стърджън предупреди по-рано Лондон, че ако англичаните гласуват за излизане от ЕС, това може да предизвика провеждането на втори референдум в родината на уискито. 

През септември 2014 г. предложеният от шотландските националисти референдум за независимост завърши с поражение. 55% гласуваха срещу отделянето на Шотландия от Великобритания.

Сподели:

Коментари (0)

Израел извърши удари по инфраструктура на Хизбула в Южен Ливан

Израел извърши удари по инфраструктура на Хизбула в Южен Ливан

„В отговор на многократните нарушения на споразуменията за прекратяване на огъня от страна на Хизбула, Армията за отбрана на Израел нанесе удари по терористичната инфраструктура на Хизбула в Южен Ливан“, заявиха от израелската армия

Пентагонът сключи договор с OpenAI

Пентагонът сключи договор с OpenAI

Това се случи след като Доналд Тръмп обвини конкурента Anthropic, че е риск за националната сигурност, тъй като компанията отказа да разреши безусловно военно използване на своите модели и се противопостави на масово вътрешно наблюдение

Шведските военни свалиха руски дрон до френски самолетоносач

Шведските военни свалиха руски дрон до френски самолетоносач

Шведският министър на отбраната Пол Йонсон заяви, че има „силна връзка“ между сваления дрон и руски плавателен съд, намиращ се в шведски териториални води