Външният министър на Германия Франк-Валтер Щайнмайер съобщи, че по време на днешните преговори във Виена е бил съгласуван документ за стъпките за разрешаването на сирийската криза, предаде ТАСС.
„Има документ, доработва се, скоро ще го разгласим“, каза Щайнмайер. „Пробив нямаше. Срещата премина тежко. Важните регионални играчи, Русия, САЩ и ЕС успяха да седнат на една маса, но нямаше пробив, но такъв и не се очакваше“, добави той. Според него „дискусията бе открита и конструктивна – по редица позиции се получи разбиране“.
„Всички участници на преговорите се съгласиха на политически процес в Сирия под егидата на ООН“, каза германският външен министър. „В следващите месеци може да бъде създадено преходно правителство и да се проведат избори под наблюдението на ООН и последвали конституционни реформи. Имаме още много работа пред нас, но сега тя поне може да започне“, конкретизира Щайнмайер.
„Не очакваме да намерим взаимно разбиране за бъдещето на президента на Сирия Башар Асад“, каза той в заключение.
Участниците на днешната среща във Виена относно Сирия са се договорили да определят списък с терористичните организации, които в момента не са включени в този на Съвета за сигурност на ООН, за по-ефективна борба с тях, предаде Интерфакс. „Уговорихме се, и това е отразено в съвместните заявления, твърдо и последователно да се борим с „Ислямска държава“ и с други терористични групировки, които са признати като такива от Съвета за сигурност на ООН. Също така ще проведем допълнителни консултации, за да съгласуваме списъка с други организации, които все още не са включени в списъците, но фактически се явяват екстремистки“, каза външният министър на Русия Сергей Лавров.
Още от Свят
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“