31 Януари, 2026

Сноудън с остра критика към Русия заради свободата в интернет и правата на хомосексуалистите

Сноудън с остра критика към Русия заради свободата в интернет и правата на хомосексуалистите

Активистът Едуард Сноудън излезе с остра критика към Русия заради свободата в интернет и правата на хомосексуалистите, съобщи "Гардиън". Бившият сътрудник на Агенцията за национална сигурност на САЩ (NSA) определи затягането на хватката около свободата в интернет и отношението към хомосексуалните в Русия като "фундаментално погрешно".

Сноудън получи 3-годишно разрешение за пребиваване в Русия през август 2014 г. Той обаче твърди, че изборът да отиде там не е бил негов и би предпочел да живее в САЩ. Ако се върне на родна земя обаче, го грози арест заради публикуваните документи, разкриващи огромния мащаб на програмите за подслушване и следене в САЩ.

Във видеовръзка той нарече ограничаването на свободата в интернет в Русия "политическа грешка".
Въпреки критиките си Сноудън заяви, че все още се чувства свободен в мрежата. "Мисля, че това се дължи най-вече на факта, че повечето дейности се случват онлайн. Когато хората ме попитат къде всъщност живея, мисля, че най-честният отговор е: в интернет." Сноудън напусна Хаваи през май 2013 г. и замина за Хонконг, откъдето разпространи класифицирана информация за NSA, преди да се установи в Русия. Той споделя, че животът му е нормален, но би искал да се завърне в САЩ. "Бих предпочел да живея в собствената си страна. Но изгнанието си е изгнание."

Сподели:

Коментари (0)

В САЩ продължава публикуването на досието Епстийн - още 3 милиона страници

В САЩ продължава публикуването на досието Епстийн - още 3 милиона страници

Броят на документите, подлежащи на преглед, е нараснал до около шест милиона.

Радев за дължимия милион на ден по сделката с  "Боташ": А, вие на това казвате загуби!

Радев за дължимия милион на ден по сделката с "Боташ": А, вие на това казвате загуби!

Според него договорът с „Боташ“ гарантира „топлината за всеки български дом“ и работата на българската индустрия. 

Радев: Реалността казва, че Крим е руски, а Европа не оцени обстоятелствата

Радев: Реалността казва, че Крим е руски, а Европа не оцени обстоятелствата

По думите му, войната е не толкова предизвикателство към отбранителните ни способности, а към способностите ни да „оценяваме реалистично“ обстоятелствата.