5 Април, 2026

Спор за цените на газа - препъни камък за "Турски поток"

Спор за цените на газа - препъни камък за "Турски поток"

Планът на Русия да построи нов газопровод към Турция на стойност 15 млрд. долара е застрашен от забавяне заради спор за цените на синьото гориво. Това съобщава Блумбърг, позовавайки се на източници, пожелали анонимност, предаде БТА.

"Газпром" и турската "Боташ" (Botas) имаха шестмесечен срок да се договорят за цените на газовите доставки, който изтече на 29 юни. Турската компанията сега може да отнесе въпроса до международен арбитраж, посочиха източниците.

Спорът за цените означава, че няма вероятност скоро да бъде подписан обвързващ договор за новия газопровод. Възможно е споразумението да бъде отложено поне до октомври, според други двама източници.

Доскоро "Газпром" твърдеше, че междуправителственото споразумение за газопровода ще бъде подписано в края на юни. По-късно този срок бе изместен за началото на юли, за когато бяха пренасрочени плановете за започване на строежа.

Сподели:

Коментари (0)

Кремъл с ироничен удар по Кая Калас: „Време е за питие

Кремъл с ироничен удар по Кая Калас: „Време е за питие

Съветникът на Владимир Путин – Юрий Ушаков – отговори саркастично на обвиненията на дипломат номер едно на ЕС, че Русия е нападала десетки държави

Заленски: Путин и Тръмп си играят игрите, руснаците искат 100% да окупират Украйна

Заленски: Путин и Тръмп си играят игрите, руснаците искат 100% да окупират Украйна

Той е категоричен, че няма да отстъпи пред ултиматумите на Кремъл, защото това би създало рискове за Украйна

Ген. Сирски разкри: Путин готви нов коварен план за Украйна

Ген. Сирски разкри: Путин готви нов коварен план за Украйна

През изминалата седмица са регистрирани 64 вражески атаки в посока Александровка, в същото време ВСУ водят непоколебимо активна отбрана, нанасяйки значителни огневи щети на окупаторите и унищожавайки вражески личен състав, оръжия и военна техника