Архиереите на сръбската православна църкви поискаха да се свика Всеправославен събор, който да реши съдбата на автокефалията на Украинската църква. По този начин те застанаха на страната на Руската православна църка, която досега беше единствената не признаваща решението на Вселенския патриарх да издаде томос за независимост на Киевската патрирашия от Москва.
СПЦ не признава каноничността на решението на Светия синод на Вселенскята патриаршшия и на УПЦ, съобщиха официално от пресслужата на СПЦ, цитирана от сръски медии.
На събора украинските православни църкви, които не признават върховенство на Московската патриаршия са били наречени "разколническите групи на Украйна", а решението на Вселенската патрирашия "канонично необосновано".
"В тази връзка арихиереския събор на Сръбската православна църква реши, че не признава решението на Вселенската патриаршия за незадължитено за изпълнение и да не уставовява канонично общение с киевските църкви", се казва в събощението.
"Съборът предлага на Вселенската патриаршия и на всички останали малки автокефални православни църкви колкото е възможно по-скоро да разгледат въпроса на Всепарвославен съвет, за да потвърдят и укрепят съборността и единството", се казва в решението на сръбските архиереи.
Още през май тази година сръбският патриарх Ириней остро критикува инициативата за създаване на единна поместна църква в Украйна.
Засега СПЦ е единствената църква, която открито застава на страната на Руската православна църква по този въпрос.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца