27 Февруари, 2026

Станишев: Дъблинските регламенти вече не са справедливи

Станишев: Дъблинските регламенти вече не са справедливи

Сергей Станишев

"Дъблинските регламенти са приети в ЕС, в който не е имало мигрантски вълни и тероризъм. В тях се казва, че отговорността за един бежанец се носи в страната, в която първоначално е влязъл. Това не е справедливо, ефективно и реалистично в новите условия. С прилагането му няма да се решат проблемите на ЕС", коментира лидерът на европейските социалисти Сергей Станишев.

"Предложил съм, когато в една страна се достигне капацитетът за прием други страни-членки да се включат солидарно. Трябва да разберем, че проблемът няма да изчезне скоро. Всеки трябва да поеме отговорност. Трябват принципни решения в ЕС", категоричен бе той.

"За да има цялостна и цивилизована политика по този проблем трябва да има комплексно решение. Много по-силна охрана на границата на ЕС; по-голяма помощ на бежанците, които са по-близо до дома. Да изнесем проблемите навън и да помогнем, вместо да си внесем проблеми. Не смятам, че репресията е ефективен механизъм. Ако няма усещането за общност всеки ще понесе щети", заяви Сергей Станишев.

"Трябва цялостен европейски механизъм за овладяване на мигранската криза", смята Станишев.  

Сподели:

Коментари (0)

Дипломатически скандал: Сиярто набеди Украйна, че иска "оръжия и пари", за да пусне петролопровода  "Дружба"

Дипломатически скандал: Сиярто набеди Украйна, че иска "оръжия и пари", за да пусне петролопровода "Дружба"

Временно управляващият посолството на Унгария в Киев - Антал Хейзер, беше извикан в украинското Министерство на външните работи 

Изтичане на снимка прекъсна изслушването на Хилари Клинтън пред комисия на Конгреса

Изтичане на снимка прекъсна изслушването на Хилари Клинтън пред комисия на Конгреса

По време на изслушването тя заяви пред американските законодатели, че не е била запозната с престъпленията на Джефри Епстийн и Гилейн Максуел

Буданов: Европа и светът ще са в безопасност само когато Русия изчезне като империя

Буданов: Европа и светът ще са в безопасност само когато Русия изчезне като империя

„Като цяло, политиката на сегашния руски президент не се различава съществено от политиката през царската или съветската епоха"