Един от най-известните астрофизици в света – проф. Стивън Хокинг, положи началото на нова инициатива, търсеща отговор на въпроса сами ли сме във Вселената, съобщи BBC. Инициативата с бюджет над $100 милиона е стартирана от Кралското научно общество в Лондон.
Очаква се начинанието да бъде най-голямото по рода си в историята: 10-годишен проект, който включва търсене на сигнали от милиони звездни системи, които се намират в „непосредствена“ близост до Земята. Според Хокинг има вероятност в Космоса има интелигентен живот, който наблюдава земните светлини и разбира какво означават те. „А може би светлините ни скитат в безжизнения космос – невидими маяци, които обявяват, че тук, на едно парче скала, Вселената е открила своето съществуване. И в двата случая няма по-голям въпрос и е време да се посветим на търсенето на отговор – да открием живот отвъд Земята. Ние сме живи, интелигентни сме, трябва да знаем“, заяви той.
Тези, които подкрепят инициативата, я описват като най-голямото научно търсене за признаци на разумен живот, провеждано някога. Идеята включва покриване на 10 пъти по-голяма част от небето в сравнение с предишните подобни програми. Радиосигналите ще бъдат сканирани в петорно по-голям спектър, при това цели 100 пъти по-бързо. Програмата ще включва два от най-големите телескопи в света – Грийн Банк в Западна Вирджиния и Паркс в Нов Южен Уелс, Австралия. Сред учените, които ще се включат в инициативата е и кралският астроном лорд Мартин Рийс.
„Търсенето на извънземен живот е най-интересният въпрос за науката през 21-и век. Целта на програмата е да го поставим на равно ниво с други важни научни проблеми.“, казва той. Обществеността ще бъде приканена да участва в усилията за намиране на сигнал от други светове през проекта SETI@home, в който потребителите могат да се включат като споделят неизползваната мощност на домашните си компютри.
Основателят на инициативата Юрий Милнер казва, че технологията е разработена до точката, в която търсенето на извънземни сигнали е научно обосновано. „С проекта си искаме да вкараме подхода на Силициевата долина в търсенето на интелигентен живот във Вселената. Подходът ни към данните ще бъде отворен и ще се възползва от силата на социалните мрежи в разрешаването на проблеми“, казва той.
Професор Хокинг добави, че това търсене може да се окаже най-важното научно усилие на човечеството. „За да разберете Вселената, трябва да имате знания за атомите, за силите, които ги свързват, контурите на пространството и времето, раждането и смъртта на звездите, танцът на галактиките и тайните на черните дупки. Това обаче не е достатъчно. Тези идеи не могат да обяснят всичко. Те могат да обяснят светлината от звездите, но не и светлините, които блестят от планетата Земя. За да разберете тях, трябва да имате знания за живота и съзнанието“, добавя астрофизикът.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „масштабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства