13 Февруари, 2026

Тереза Мей действала незаконно към бежанци, блокирани в база в Кипър

Тереза Мей действала незаконно към бежанци, блокирани в база в Кипър

Тереза Мей

Това е единодушното решение на Апелативния съд във Великобритания

С единодушно решение в четвъртък Апелативният съд на Великобритания се произнесе, че премиерът Тереза Мей, в качеството си на вътрешен министър, е действала незаконно по отношение на бежанци, блокирани в една от двете нейни военновъздушни база в Кипър от 1998 г. досега. Решението слага край на продължаващата повече от 18 години драма, предава БНР.

Ищци по делото са 6 семейства, които са част от група от 75 бежанци от Ирак, Судан, Етиопия и Сирия, спасени от водите на Средиземно море през октомври 1998 г. Оттогава те живеят в неблагоприятни условия във временни постройки на територията на суверенната британска военно-въздушна база "Декелия" в Кипър, попадайки в "правен вакуум".

Правителството на Обединеното кралство последователно отрича правна отговорност за тези семейства. С решение от ноември 2014 г. тогавашният вътрешен министър Тереза Мей им отказва достъп до Великобритания, като заявява, че международната конвенция за бежанците не се прилага в случая на британските суверенни бази. Апелативният съд разпореди, че тя се прилага и настоящият вътрешен министър спешно трябва да преразгледа отказа за достъп до страната.

Спорът между Кипър и Великобритания коя от двете страни трябва да поеме отговорност за бежанците, попаднали на територията на британските бази, и къде те трябва да поискат убежище, възникна и през октомври 2015 г. Тогава над 100 сирийци и палестинци бяха спасени край бреговете на Кипър в района на британската военно-въздушна база "Акротири" и настанени в базата "Декелия". След близо месец много от тях поискаха убежище в Кипър след ултиматум от Великобритания, че в противен случай ще бъдат депортирани обратно в Ливан, откъдето идват.

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Украйна по-скоро ще продължи да воюва, отколкото да се съгласи на лошо мирно споразумение

Зеленски: Украйна по-скоро ще продължи да воюва, отколкото да се съгласи на лошо мирно споразумение

Дори след четири години интензивна война той казва, че е готов да продължи борбата, ако това е необходимо за осигуряване на достоен и траен мир“, пише авторът на интервюто с него в The Atlantic.

Тръмп: Трябва да сключим споразумение с Иран, иначе ще бъде много травматично, много травматично

Тръмп: Трябва да сключим споразумение с Иран, иначе ще бъде много травматично, много травматично

"Не искам това да се случи, но трябва да сключим сделка“, каза американският президент

Нетаняху: Тръмп вярва, че иранците вече са разбрали с кого си имат работа

Нетаняху: Тръмп вярва, че иранците вече са разбрали с кого си имат работа

"Всяко споразумение трябва да включва елементите, които са много важни от наша гледна точка“, продължи Нетаняху, като изброи балистичната ракетна програма на Иран и подкрепата му за въоръжени групировки, заяви той