Във вторник кандидат-президентската кампания в САЩ се придвижва към Ню Хемпшър. Малкият щат в региона Ню Ингланд се е доказал като гробище за обещаващи кандидати в миналото.
Бърни Сандърс има явна преднина пред Хилари Клинтън в прогнозите за първичните избори в североизточния американски. 74-годишният сенатор от съседния щат Върмонт, който води категорично лява кампания по американските стандарти, има местно предимство спрямо Клинтън, която е бивш държавен секретар и сенатор от Ню Йорк, отбелязва агенция ДПА.
При републиканците противоречивият милиардер Доналд Тръмп води пред сенатора от Флорида Марко Рубио, който се представи изненадващо силно, като завърши на трето място при гласуванията на партийните събрания в Айова, които поставиха началото на изборния процес.
В Айова при демократите Клинтън изпревари Сандърс с едва 0,2 процентни пункта, а бившият губернатор на Мериленд Мартин О'Мали се нареди далеч назад на трето място.
Консервативният сенатор от Тексас Тед Круз спечели републиканската надпревара в Айова с 27,6 процента, а след него останаха Тръмп с 24,3 процента и Рубио с 23,1 процента. Тръмп, който с острата си антиимигрантска реторика наруши политическите условности, водеше в проучванията преди изборите.
Първите първични избори за определяне на кандидати за президентските избори на 8 ноември се смятат за своеобразно изпитание за водещите претенденти. Политическият пейзаж и на двете партии е осеян с труповете на кандидати, смятани преди това за възможни президенти, както пише Илейн Камарк в книгата си "Политиката на първичните избори", цитирана от ДПА.
Тези кандидати са се провалили на първичните избори и гласуванията на партийните събрания в по-малките щати, като или не са ги спечелили, или не са се състезавали в тях. Тази година не е изключение и мнозина вече отпаднаха.
Първичните избори в Ню Хемпшър се организират от щатското правителство, а не от партиите, както е в Айова. Гласуването е тайно и се извършва в 307 избирателни секции.
Населението на щата е съставено от 95 процента бели жители и не е съвсем представително за демографията на САЩ като цяло.
Особеност на Ню Хемпшър е, че щатът не събира данък върху доходите и данък добавена стойност. Също така има силно либертарианско движение, което се застъпва за по-малка намеса на правителството и дерегулация, със силна защита на личния живот на хората.
Освен това всички регистрирани гласоподаватели могат да участват в първичните избори, независимо дали са записани като демократи или републиканци.
Тези, които не принадлежат към никоя от двете партии, са смятани за независими и могат да гласуват или за демократически, или за републикански кандидат по свой избор. Според настоящите данни независимите избиратели в Ню Хемпшър са 389 472, а демократите и републиканците са съответно 231 376 и 262 111.
Ню Хемпшър изпраща сравнително малък брой делегати на конгресите на Демократическата и Републиканската партия - съответно 32 и 23. Първите резултати от първичните избори се очакват в 23 ч. във вторник местно време (4 ч. по Гринуич).
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс