25 Ноември, 2024

Тръмп за срещата с Ким: Без сделка е по-добре, отколкото с лоша сделка

Тръмп за срещата с Ким: Без сделка е по-добре, отколкото с лоша сделка

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен Ун вчера не постигнаха споразумение за ядрено разоръжаване, защото, както заяви Тръмп, Ким отправил неприемливи искания за отмяна на санкциите срещу КНДР, наложени под егидата на Вашингтон.

ООН и САЩ засилиха санкциите срещу Северна Корея, след като през 2017 г. тя извърши поредица от ядрени и ракетни изпитания. КНДР от години развива свои оръжейни програми въпреки резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, пише Ройтерс.

Какво означава непостигането на споразумение в Ханой за съседите на Северна Корея и останалите страни, които се опитват да сложат край на противопоставянето по ядрения въпрос?

Неуспех за Тръмп, който се самообявява за експерт по сключване на сделки и е поставен под натиск у дома заради връзките си с Русия и показанията на Майкъл Коен, бившия му адвокат, обвинил го, че като президент е нарушил закона.

Но без сделка е по-добре, отколкото с лоша сделка. Критиците на Тръмп в САЩ и ястребите от сферата на сигурността като съветникът му по националната сигурност Джон Болтън се безпокояха да не се стигне до някакво половинчато споразумение и призоваваха първо да има пълно и проверяемо ядрено разоръжаване на Северна Корея. Компанията "Боинг" на свой ред си осигури сделка за 15 милиарда долара от Виетнам - авиокомпаниите "Виетджет" и "Бамбу еъруейз" направиха поръчка за 110 самолета от американския самолетостроителен гигант.

Ким не успя да постигне облекчаване на санкциите, след като миналата година измести фокуса си към изграждане на "самодостатъчна" икономика, отказвайки се да следва паралелното ядрено и икономическо развитие. Според бегълци от КНДР и наблюдатели той е трябвало да положи доста усилия, за да убеди някои от хардлайнерите в армията, че този курс е правилен. Северна Корея дълго време гледаше на ядрения си арсенал като на важно средство за оцеляването си и за недопускане на американска инвазия. Сега Ким казва, че най-големият приоритет за него е да подобри икономиката, но без да бъдат облекчени санкциите, той не може да направи много в тази посока.

Удар за президента Мун Дже Ин, чийто стремеж е да бъдат отменени санкциите, спънали неговите амбиции да възстанови работата на общия за двете Кореи индустриален парк в Кесон, както и да възстанови туристическите връзки между двете Кореи. Мун иска да изгради обща корейска икономическа общност с помощта на многомилиардна инициатива, кръстена "Нова икономическа карта на Корейския полуостров". Желанието му е тази инициатива да бъде двигател на нов икономически растеж на фона на вяла икономика и най-лошото състояние на пазара на труда от десетилетие.

Несъстоялото се споразумение по ядрения въпрос можеше да включва например и мирен договор, с който официално да бъде сложен край на Корейската война (1950-1953 г.) и въз основа на който Северът да поиска разположените в Южна Корея около 28 500 американски войници да бъдат изтеглени. Миналата седмица Тръмп обяви, че намаляването на военното присъствие на САЩ не е на масата на преговорите.

Япония се опасява, че евентуално споразумение може да доведе до отстъпки от страна на САЩ в сферата на сигурността към Северна Корея, която извърши тестови изстрелвания на ракети над японската територия и заплаши Япония с унищожение. Токио поддържа позиция, че санкциите не трябва да бъдат облекчавани по никакъв начин, докато КНДР не предприеме конкретни, необратими и проверими стъпки за отказ от ядрено оръжие и балистични ракети, способни да достигат територията на Япония.

Японският премиер Шиндзо Абе следеше много внимателно всяка стъпка на Тръмп в отношенията му със Северна Корея, като причината за това донякъде беше да направи така, че емоционалният въпрос за отвлечените японски граждани да не бъде забравен или оставен извън обхвата на каквото и да било споразумение. През 2002 г. Северна Корея призна, че е отвлякла 13 японци през 70-те и 80-те години, за да ги обучава като шпиони. Петима от тях се завърнаха в Япония, но Токио подозира, че може да има още стотици отвлечени.
Абе заяви, че "напълно подкрепя" позицията на Тръмп против сключването на споразумение.

Китай е единственият голям съюзник на Северна Корея и години наред беше домакин на "шестстранните преговори", които имаха за цел да ограничат програмата на КНДР за ядрени оръжия и които не доведоха до някакъв категоричен резултат. Пекин призова САЩ да облекчат санкциите, за да ускорят ядреното разоръжаване.

Непостигането на споразумение ще засили усещането на Китай за непредсказуемост на Тръмп като преговарящ. Миналата година Пекин си мислеше, че със САЩ са постигнали споразумение, което да реши търговския им спор, но в един момент се оказа, че американският президент не мисли така. Сега двете страни са на финалния етап от постигането на споразумение по търговския въпрос.

Китай, който гледа на Северна Корея като на полезен буфер за париране на американските сили в Южна Корея и Япония, ще бъде непреклонен в позицията си, че всяко споразумение между Тръмп и Ким не трябва да има негативно отражение върху сигурността на Китай.

Като домакин на срещата Виетнам с радост влезе в ролята на пропагандатор на мира и отговорен член на международната общност, който се е помирил със старите си врагове.

Днес Ким започна там двудневна официална приятелска визита.

"Това не е краят, този въпрос, както всички знаем, е сложен и не може да бъде уреден за кратък период от време", каза Фам Тиен Ван, който е бил посланик на Виетнам и в двете Кореи.

След края на срещата на върха в Ханой пропагандният отдел на Виетнамската комунистическа партия разпрати съобщение до местните репортери, в което ги призова да не критикуват нито Тръмп, нито Ким.

"Не слагайте заглавия като "Неуспех в Ханой", не обвинявайте нито една от двете страни и не си служете с никакви негативни коментари, които може да засегнат двамата лидери", се казваше в посланието. 


/БТА/

Прочети още на: https://www.dnes.bg/notifikacii/2019/03/01/osnovnite-igrachi-v-iadrenoto-protivopostaviane-sled-neuspeha-trymp-kim.403493

 
Сподели:

Майк Уолц призова за "прекратяване на ескалацията" в Украйна

Коментарите идват в момент, когато отиващият си президент Джо Байдън търси начини да подкрепи Украйна преди встъпването в длъжност на Тръмп

Байдън помилва пуйките Пийч и Блосъм преди Деня на благодарността в САЩ

17-седмичните пуйки са израснали във ферма, собственост на бащата на Грант, Джон Цимерман, в Нортфийлд, Минесота

Марк Рюте днес е в Анкара, утре отива в Атина

Рюте ще се срещне и с представители на отбранителната индустрия и ще посети свързани с нея съоръжения в Турция