Началниците на полицията в Германия, Австрия и Унгария се съгласиха да помогнат на Сърбия да се справи с нелегалните емигранти, които минават през територията ѝ по пътя си към Европейския съюз (ЕС). Междувременно Будапеща потвърди намерението си да осъществи плана си за построяване на ограда по границата със Сърбия.
След среща с колегите си от трите страни в Белград, управителят на сръбската полиция съобщи, че германски и австрийски полицаи ще инспектират сръбската граница с южната си съседка Македония, за да изчислят колко служители и какви съоръжения ще бъдат необходими, за да се спре нелегалният имигрантски поток.
"Колеги от Унгария и автомобили, снабдени със системи за термално наблюдение са вече разположени на границата с Македония. Също така ще бъде създадена съвместна база данни за имигрантите", пишат сръбските медии.
Сърбия не е член на ЕС, но повече от 34 000 имигранти потърсиха убежище в бившата югославска република през тази година. Повече са преминали през Македония и България. Не е ясно обаче какъв е броят на преминалите границата на страната нелегално.
Десетки хиляди бежанци от Африка и Близкия изток използват балканския маршрут, за да влязат на територията на ЕС, преминавайки през Гърция в Македония. Последната стъпка преди Унгария, която е в Шенген, е Сърбия.
Веднъж стъпили на унгарска територия, те могат свободно да преминават през вътрешните европейски граници.
Унгарските власти регистрираха повече от 67 000 нелегални имигранти до момента тази година. През последната година правителството на Орбан обяви, че ще построи ограда, висока четири метра по 175-километровата граница със Сърбия. Агенцията за бежанците на ООН остро разкритикуваха идеята.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство