"Политиците в Македония не могат да решат успешно проблемите на страната особено след случилото се в Куманово. Гражданското недоволство срещу управлението на Груевски ще продължи и ще нараства. То е социално-икономическо и политическо. Трябва да се разбере дали в Куманово става дума за сценарий, който цели взривяване на етническия мир в региона и отклоняване на вниманието на света от войната в Украйна, както смята обществеността в Скопие. В Македония има схващане, че политиците са решили да отместят погледа на хората от социалното напрежение към етнически конфликт", коментира пред БНР бившият посланик в Македония Александър Йорданов.
Според него, има факти, които показват, че случилото се в Куманово трябва да се помести в един по-голям геополитически контекст.
"Трябва да видим кои са реално заинтересованите лица и страни, които имат интерес да дестабилизират Балканите. Най-големи "говорители" и "приятели" на Македония изведнъж станаха хора, които иначе споделят радикални националистически възгледи, а същевременно тези възгледи се посрещат добре в Русия. Добре е следствието да разкрие какво е водило тези екстремисти в Куманово. Кои са тези, които са поръчали това да се случи в град, който е мултиетнически, и откъде е финансирана военната група", заяви Йорданов.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства