24 Ноември, 2024

Ципрас обеща: Ще спазваме правилата на ЕС

Ципрас обеща: Ще спазваме правилата на ЕС

Гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че е оптимист за постигане на взаимно приемливо споразумение и компромис за "нашето общо бъдеще с Европейския съюз", съобщи ДПА.

"Нашата цел е да зачитаме върховната власт на народа в Гърция и ясния мандат от нашия народ", каза Ципрас и добави, че страната му ще спазва правилата на ЕС.

"Ние искаме да коригираме тази рамка, не да я счупим", каза Ципрас по време на кратка пресконференция в Брюксел с председателя на Европейския парламент Мартин Шулц. 

Освен с Шулц гръцкият премиер ще срещна в Брюксел и с други високопоставени представители на ЕС..

"Разбира се, че нямаме още споразумение, но сме в правилна посока за намиране на жизнеспособно споразумение", каза Ципрас.

Междувременно гръцкият финансов министър Янис Варуфакис, заяви, че разговорите с директора на Европейската централна банска Марио Драги са "преминали в конструктивен дух".

След края на разговорите Варуфакис отново отправи остри критики към програмата за строга бюджетна дисциплина и заяви, че ограниченията са довели до криза в представяната от него страна. 

"Ние сме напълно убедени, че трябва да има промяна в Гърция", допълни още Варуфакис. 

Според него, правителството не трябва да реже социалните плащания, а да разследва източването на хазната. 

Министърът е представил предложението на правителството за облекчаване на дълговото бреме и за емитиране на държавни ценни книжа на стойност 10 млрд. евро. Приходите от продажбите на облигациите трябва да покрият спешните нужди на хазната, докато Гърция преговаря за ново споразумение.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.