9 Юли, 2026

Турски изследовател: Гьоте е потомък на сeлджушки род

Турски изследовател: Гьоте е потомък на сeлджушки род

В публикация на турският вестник "Заман" се  съобщава за книгата на Арслан, според когото родът на автора на "Фауст", произхожда от селджушките турци. 

Изданието посочва още, че въпросът за религиозната принадлежност на Йохан Волфганг фон Гьоте отдавна занимава изследователите. Редица учени излизат с информация, че немецът не е посещавал църква, но пък се твърди, че заедно с мюсюлмани е правел намаз. В същото време в цикъла стихотворения "Западно-източен Диван" не отхвърлял твърденията, че самият той е мюсюлманин.

Според изследванията, поместени в книгата на д-р Ариф Арслан, Гьоте е потомък на селджушкия офицер Садък Селим, който бил отведен от германски рицар като пленник в Баден-Вюртемберг. 

Там се отличил със своите качества и бил произведен в звание полковник от местен граф. Заради турския си произход бил наричан "Селим Султан".

В родословното дърво на писателя, учен, философ и политик фигурират имената на Йохан Султан и на баща му Хенрих Султан. Смята се, че дъщерята на Йохан - Анна Султан е дала началото на рода на Гьоте, пише още в книгата на турския учен.

 

Сподели:
България получава 7 кораба за мисията на съвместната противоминна група с Румъния и Турция

България получава 7 кораба за мисията на съвместната противоминна група с Румъния и Турция

Групата вече ще охранява и подводната критична инфраструктура като енергийни съоръжения, телекомуникационни мрежи и подводни тръбопроводи

Зеленски: Поканих Радев в Украйна (видео)

Зеленски: Поканих Радев в Украйна (видео)

"Зависимостта на Европа от руските енергийни ресурси намалява и е важно партньорите да имат алтернативи“

ДПС представи на сесията на ЕП в Страсбуг сигналите по PNR-гейт - за злоупотреба с лични данни на граждани на ЕС

ДПС представи на сесията на ЕП в Страсбуг сигналите по PNR-гейт - за злоупотреба с лични данни на граждани на ЕС

Става дума за вероятна злоупотреба с данни на най-малко 82 лица, граждани на различни държави

Коментари (0)