Турското външно министерство заяви, че гръцкото решение, отхвърлящо екстрадицията на осемте турски военни, противоречи на международното право.
Турското външно министерство протестира срещу решението на гръцките власти, отказващи да предадат на Анкара избягалите турски военнослужещи, заподозрени в причастност към опита за преврат на 15 юли, се казва в съобщение на министерството, цитирано от световните агенции и БТА.
Гръцкият Върховен касационен съд се произнесе срещу екстрадиция на осем турски военнослужещи, обвинявани от Анкара, че са замесени в опита за преврат.
"Ние протестираме срещу решението на гръцкия съд, което пречи за това виновните да застанат пред правосъдието. Тази позиция на гръцките власти открива път към нарушаване на норми на международното законодателство и правата на пострадалите /при опита за преврат/, а също и към това, че виновните няма да бъдат наказани, се отбелязва в текста", цитиран от ТАСС.
Турското външно министерство заяви също, че Гърция защитава участници в опита за преврат и показва пропуски в борбата срещу тероризма, съобщава Ройтерс.
Гръцкото решение противоречи на международното право, изглежда политически мотивирано и нарушава правата на жертвите на опита за преврат, изтъква турското външно министерство.
"Анкара ще направи подробна преценка на отражението върху отношенията с Атина на отказа на гръцкото правосъдие да екстрадира осемте турски военнослужещи", се посочва още в текста.
Турското външно министерство заявява, че Турция ще продължи усилията, за да осигури екстрадиция и съдебно преследване на военнослужещите, съобщава Ройтерс.
Турските власти издадоха днес заповед за арест за осемте турски военнослужещи, избягали в Гърция след опита за преврат в Турция през юли, съобщават Франс прес и Ройтерс, като се позовават на Анадолската агенция.
Решението на главната прокуратура в Истанбул е взето веднага след като гръцкият Върховен касационен съд се произнесе срещу екстрадиция на осемте военнослужещи, обвинявани от Анкара, че са замесени в опита за преврат.
Още от Свят
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков