Турският министър на вътрешните работи Сюлейман Сойлу посочи, че властите в страната ще предприемат всякакви мерки, включително силови, в случай на протестни прояви на сирийските мигранти. Вътрешният министър направи това изявление по повод подготвяната от сирийските мигранти голяма протестна демонстрация за 27 юли в Истанбул, съобщава БТА.
Гражданско сдружение Платформа на сирийските дружества с председател Мехди Давут призова сирийците да участват в протестната демонстрация срещу разпореждането на истанбулската окръжна управа /валийството/ нелегално пребиваващите в Истанбул сирийци до 20 август да напуснат града. От сдружението информираха, че се очаква стотици мигранти да се включат в планираната за утре демонстрация в района на квартал Фатих. В огласеното съобщение се посочва, че демонстрацията се организира под наслов "Протестираме срещу политиката на заточение спрямо сирийските емигранти".
Валийството с писмо е уведомило сдружението, че забранява провеждането на демонстрацията.
"В никакъв случай няма да позволим на когото и да било да прави каквито и да било демонстрации. Ние сме длъжни да пазим реда и сигурността на обществото", заяви вътрешният министър пред медиите.
По думите му турската страна води разговори във връзка със сирийските мигранти с всички ангажирани институции. Специално за арабските медии той е посочил, че е невъзможно статуквото да продължи.
"Обяснихме им, че положението е много сериозно и не може да продължават по този начин", каза Сойлу, като добави, че нараства нетърпимостта у местните хора към проявите на бежанците. "В бъдеще може да изникнат още по-големи проблеми. Поради това сме принудени да предприемем мерки", изтъкна още министърът.
Думите на Сойлу са сигнал, че мигрантският проблем към момента е много сериозен, като "заредена бомба, готова да избухне всеки момент", посочи близък до правителството анализатор, според когото правителството няма да отстъпи от взетите решения.
"Опитваме се да решим проблема, засега без да прилагаме силови мерки, но ще ги принудим да зачитат правилата и законите в нашата страна. Ще се върнат в градовете, където са регистрирани при влизането си в Турция. Това се отнася за всички мигранти, не само за сирийските. Тази тема дори не е необходимо да се коментира", допълни Сойлу.
Председателят на сдружението на сирийските дружества Мехди Давут критикува решението на истанбулското валийство за прогонването от Истанбул на сирийските мигранти.
"Сирийците от дълго време живеят в Турция. През 2016 г. властите в Истанбул преустановиха регистрирането. За нас също е важно спокойствието на Истанбул и на турската държава, разбира се. Но как да стане така, че в рамките на месец хората да се откажат от работата си, от местоживеенето и да отидат да живеят в други окръзи. Разбира се, че трябва да отидат там, където са регистрирани. Но ако срокът бе удължен с 6 месеца или повече, нямаше да има напрежение. В момента хората са в безизходица", споделя той.
Наблюдатели очакват напрежение във връзка с мерките, които се планира да бъдат предприети срещу нелегалните сирийци за връщането им по местата на регистрация.
Към момента в лагерите в районите в близост до сирийската граница пребивават около 100 хиляди души. Според твърдения сирийските мигранти надхвърлят 4 на сто от населението на Турция, което създава сериозен риск за бъдещето на обществото, смятат специалисти по демографските проблеми. Оценки от демографски проучвания сочат, че в гранични градове като Газиантеп, Килис и др. броят на сирийците надхвърля този на местните турци.
По официални данни сирийските мигранти са около 3,5 млн., но се твърди, че реално те надхвърлят 5 млн. В страната навлязоха и много нелегални сирийци поради занижения контрол на властите. С нарастването на броя им, нараснаха и разходите по издръжката им, което се превърна в непосилно икономическо бреме за Турция. Наред с това се увеличиха криминалните случаи, както и сблъсъците между местните хора и придошлите, нарасна и негативното отношение сред турците.
Турският външен министър Мевлют Чавушголу обяви преди дни, че Анкара прекъсва споразумението си с ЕС за реадмисия на мигрантите, договорено с цел да бъде овладян мигрантският поток към Европа. Според европейски източници обаче въпреки твърденията на Анкара, няма промяна в досегашната миграционна политика.
Между Турция и България също бе подписано споразумение за реадмисия. Засега няма официална информация относно бъдещето на това споразумение.
Има планираната за утре демонстрация в района на квартал Фатих на сирийски мигранти от гражданското сдружение "Платформа"
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства