24 Ноември, 2024

Турция потапя древен град на река Тигър заради язовир

Турция потапя древен град на река Тигър заради язовир

Проектът предвижда да произвежда 3800 гигаватчаса електроенергия годишно

Днес трябва да започне пълненето с вода на язовира "Ълъсу" на р. Тигър в Турция, който ще потопи древния град Хасанкейф и други почти 200 малки селища в района. Проектът на стойност 1,2 млрд. долара се предвижда да произвежда 3800 гигават-часа електроенергия годишно, но активисти се оплакват, че той ще унищожи културно и природно богатство и ще доведе до проблеми за местните хора, съобщава БНР.

Язовирът "Ълъсу" е част от мащабния Проект "Югоизточен Анадол" на турските власти, който частично е реализиран и предвижда създаване на система от язовири, които да произвеждат електроенергия и с водите от тях значително ще бъдат увеличени земеделските площи, които могат да бъдат напоявани.

Когато обаче водата запълни целия язовир, под нея ще останат около 200 кв. км и това налага поне 15 000 местни жители да бъдат изселени от домовете им. В района има археологически находки, които показват, че тази част от Горна Месопотамия е обитавана в продължение на над 11 000 години, а басейнът на р. Тигър се слави с биоразнообразието си, което също ще бъде потопено безвъзвратно. Активисти организираха международна кампания на 7 и 8 юни с искания властите да се откажат от проекта.

Турските власти предприеха сложна и скъпа операция по преместване на някои от най-известните средновековни сгради в Хасанкейф, сред които дворецът и джамията "Улу", построени от династията на Аюбидите, към която е принадлежал известният военачалник Салахаддин, и тюрбето на Зейнел бей.

Проектът за язовир "Ълъсу" стартира през 2006 г., а две години по-късно от него се изтеглиха чуждите инвеститори и Турция взе решение да го реализира сама.

Преди една година Турция започна да пълни водохранилището на язовира, но това доведе до значително намаляване на водния дебит на р. Тигър в съседния Ирак. Реките Тигър и Ефрат протичат през Турция, Сирия и Ирак и постъпващите обеми вода и плановете на Турция за изграждане на хидросъоръжения са обект на дългогодишни международноправни и политически спорове между страните. 
Сподели:

Групировката "Хизбула" обяви, че е атакувала израелска военноморска база

"Хизбула" атакува военноморска база близо до Тел Авив

Зелена светлина от Париж: Украйна може да използва и френски ракети за удари по Русия

Френският министър на външните работи заяви, че ако Украйна изстрелва ракети с голям обсег по цели в Русия, това би било акт на самозащита

Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение

„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“